Wsiadanie za kierownicę pojazdu – samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla lub innego pojazdu mechanicznego – po spożyciu alkoholu jest poważnym przestępstwem. Nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do szkodliwych sytuacji. Niektórzy kierowcy mogą nawet nie okazywać sygnałów ostrzegawczych, że są pod wpływem, ale to nie znaczy, że jest mniej niebezpiecznie. Należy pamiętać, że każda forma prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu jest nielegalna i może wiązać się z surową karą.
Największe zagrożenie stanowią osoby, które szybko się upiją i wejdą za kółko. Wchłonięcie alkoholu do krwiobiegu zajmuje około 30 minut do dwóch godzin. W tym czasie twój oddech może spowolnić, a twoje zdolności poznawcze mogą być opóźnione. Z tego powodu prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest zawsze niebezpieczne.
Alkoholizm to stan, który można leczyć przy pomocy specjalistycznego ośrodka leczenia. Jeśli ty lub ktoś, kogo kochasz, boryka się z problemem picia, czas poszukać pomocy i przywrócić swoje życie na właściwe tory.
Niebezpieczeństwa związane z piciem i prowadzeniem samochodu
Każda ilość alkoholu w krwiobiegu może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Te skutki nadużywania alkoholu powodują ryzyko spowodowania obrażeń, awarii lub śmierci swojej czy innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczna jazda wymaga umiejętności koncentracji, dokonywania trafnych ocen i szybkiego reagowania na sytuacje. Jednak alkohol wpływa na te umiejętności, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Oto kilka przykładów, w jakie alkohol wpływa na Twoje umiejętności prowadzenia samochodu:
Powolny czas reakcji
Kiedy alkohol znajduje się w twoim organizmie, wpływa na to, jak szybko jesteś w stanie zareagować na różne sytuacje. Picie spowalnia czas reakcji, co może zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego jeśli samochód przed Tobą nagle zahamuje lub pieszy przejdzie przez ulicę, zajmie więcej czasu, aby przetworzyć sytuację i zapobiec wypadkowi.
Brak koordynacji
Intensywne picie wpływa na Twoje zdolności motoryczne, takie jak koordynacja oczu, rąk i stóp. Bez kluczowych umiejętności koordynacji możesz nie być w stanie uniknąć zbliżającej się szkodliwej sytuacji. Niektóre charakterystyczne oznaki zmniejszonej koordynacji obejmują problemy z chodzeniem, kołysanie się. Zbyt dużo alkoholu może nawet utrudnić wejście do samochodu i znalezienie stacyjki.
Zmniejszenie koncentracji
Alkohol, bez względu na to, ile wypijesz, może wpływać na twoją koncentrację. Podczas jazdy jest wiele rzeczy, które wymagają niepodzielnej koncentracji, takie jak pozostawanie na swoim pasie, prędkość, inne samochody na drodze i sygnalizacja świetlna. Twoja koncentracja jest dramatycznie zmniejszona po piciu, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku.
Mniejsza zdolność widzenia
Nadmierne spożycie alkoholu może negatywnie wpłynąć na twój wzrok. Po wypiciu możesz zauważyć, że twoje widzenie jest niewyraźne lub że nie jesteś w stanie kontrolować ruchu gałek ocznych. Zaburzenia widzenia mogą wpływać na ocenę odległości między samochodem a innymi pojazdami na drodze. Ponadto mniej obiektów może być widocznych w polu widzenia peryferyjnego lub tego, co możesz zobaczyć po obu stronach siebie, gdy patrzysz na wprost.
Jak poziom alkoholu we krwi wpływa na prowadzenie pojazdu?
Zawartość alkoholu we krwi 0,2 ‰ jest uważana za prawnie nieprawidłową. Jednak alkohol może zacząć działać na wiele zmysłów już po jednym drinku. Bez względu na okoliczności, nigdy nie powinieneś prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu. Nie warto ryzykować narażania siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Oto przykład tego, jak poziom alkoholu wpływa na jazdę:
0,2 ‰
Brak osądu, zwiększony relaks, nieznacznie podwyższona temperatura ciała, wahania nastroju, zmniejszona funkcjonalność wzrokowa, niezdolność do wielozadaniowości
0,5 ‰
Brak rozsądnego osądu, przesadne zachowanie, brak koordynacji, zmniejszona zdolność do wykrywania poruszających się obiektów, brak czujności, brak zahamowań, zmniejszona kontrola nad małymi mięśniami.
0,8 ‰
Ograniczona koordynacja mięśni, brak osądu, brak rozumowania, brak samokontroli, utrata pamięci krótkotrwałej, zmniejszona zdolność koncentracji, brak kontroli prędkości, zmniejszona zdolność przetwarzania informacji
1,0 ‰
Słaba koordynacja, spowolniony czas reakcji, zmniejszona zdolność kontrolowania pojazdu, zmniejszona zdolność do utrzymania pojazdu na pasie i hamowania w odpowiednim czasie, niewyraźna mowa
1,5 ‰
Ekstremalna utrata równowagi, prawie zerowa kontrola mięśni, wymioty, zaburzenia przetwarzania informacji wzrokowych i słuchowych, znacznie zmniejszona uwaga na zadania związane z prowadzeniem pojazdu
Ponadto wypadki śmiertelne, w których poziom promili wynosi 0,8 ‰ lub wyższy, są uznawane za śmiertelne wypadki z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Kto jest najbardziej zagrożony?
Spożywanie alkoholu może narazić każdego na ryzyko wypadku lub innych poważnych obrażeń. Jednak niektóre populacje są bardziej skłonne do zasiadania za kierownicą samochodu po spożyciu alkoholu.
Kierowcy w wieku od 16 do 20 lat są 10 razy bardziej narażeni na śmiertelne wypadki niż kierowcy w wieku powyżej 21 lat. Podczas gdy liczba nieletnich przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu znacznie się zmniejszyła, wiele społeczności naciska nowe inicjatywy mające na celu zapewnienie młodzieży bezpieczeństwa.
Na drugim miejscu pod względem ryzyka wypadków związanych z alkoholem znajdują się osoby w wieku od 21 do 24 lat. Wiele z tych przypadków dotyczy upijania się, formy spożywania zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Dotyczy to często studentów i młodych profesjonalistów, którzy uczestniczą w przyjęciach i innych wydarzeniach towarzyskich, gdzie jest łatwy dostęp do alkoholu.
Picie i prawo jazdy
Prawo jazdy stracimy jeśli poprowadzimy pojazd mając 0,2 ‰ alkoholu we krwi i więcej.
Skazanie za prowadzenie alkoholu po alkoholu może wpłynąć na Twoje życie na wiele sposobów. Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu mogą zaszkodzić Twojej rodzinie i związkom, kosztować możliwości zatrudnienia, spowodować trudności finansowe, wysokie stawki ubezpieczenia i możliwy pobyt w więzieniu.