WhatsApp Image 2022-07-01 at 15.33.27

10 porad jak utrzymywać opony w dobrym stanie

Przed wyruszeniem w drogę Auto Centrum Group zachęca kierowców, aby poświęcili kilka minut na sprawdzenie stanu opon. Dobrze utrzymane opony zapewniają bezpieczeństwo samochodu, wydłużają jego żywotność i oszczędzają pieniądze.

Poniższe wskazówki pomogą utrzymać opony w dobrym stanie i zapewnić bezpieczeństwo podczas podróży:

  • Starannie dobieraj opony. Zbyt wielu kierowców kupuje oponę w oparciu o początkową cenę lub wygląd. Wybór opon powinien opierać się na prawidłowym rozmiarze zalecanym dla pojazdu i zaleceniach dotyczących jego obciążenia. Powinieneś skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą opon lub sprzedawcą samochodów, aby wybrać odpowiednią oponę do typowego stylu jazdy.
  • Kup miernik do opon i miej go zawsze pod ręką w samochodzie.  Poinformuje Cię, czy musisz dodać więcej powietrza do opon. Można je znaleźć w każdym sklepie motoryzacyjnym lub sklepie z artykułami eksploatacyjnymi.
  • Sprawdzaj ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu, a zwłaszcza przed długą podróżą.   Pamiętaj, że niedopompowanie jest wrogiem nr 1 opony, ponieważ może powodować uszkodzenia, które mogą doprowadzić do awarii opony. Jednak nadmierne napełnienie może powodować nierównomierne zużycie oraz problemy z obsługą i zatrzymywaniem. Użyj zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza podanego na naklejce na ościeżnicy drzwi pojazdu lub w instrukcji obsługi jako przewodnika. Zawsze sprawdzaj ciśnienie w oponach, gdy są chłodne lub zimne. Jazda nagrzewa opony, powodując nieprawidłowe odczyty.
  • Podczas deszczowej pogody zwolnij. Wraz ze spadkiem prędkości ślad opony (ilość bieżnika opony stykająca się z nawierzchnią drogi) zwiększa się, zapewniając lepszą przyczepność. Zmniejszasz również ryzyko akwaplaningu, jeśli natkniesz się na kałużę wody na drodze.
  • Konserwuj opony co 8000 km. Jeśli Twoje opony wykazują nierównomierne zużycie, poproś specjalistę z serwisu samochodowego, aby sprawdził i skorygował wszelkie niewspółosiowość, niewyważenie lub inne problemy mechaniczne związane z obrotem.
  • Okresowo sprawdzaj wyrównanie pojazdu.  Szczególnie ważne jest, aby profesjonalista z branży motoryzacyjnej sprawdził wyrównanie, jeśli zauważysz, że podczas jazdy pojazd ściąga na jedną stronę.
  • Sprawdź i zmierz bieżnik opony.  Możesz to zrobić samodzielnie, wkładając pensa w rowek bieżnika i jeśli widzisz czubek głowy Lincolna, to czas wymienić opony.
  • Sprawdź ściany boczne opony, aby upewnić się, że nie ma wyżłobień, nacięć, wybrzuszeń lub innych nieregularności.
  • Upewnij się, że nie przeciążasz pojazdu, ponieważ może to spowodować nadmierne ciepło wewnątrz opon.  Przeciążony pojazd obciąża opony, co może spowodować ich uszkodzenie i awarię. Sprawdź zalecenia producenta dotyczące obciążenia, które można znaleźć na tabliczce informacyjnej pojazdu wewnątrz słupka drzwi po stronie kierowcy lub w instrukcji obsługi pojazdu.
  • Regularnie sprawdzaj wyważenie opon. Niewyważony zespół opony i koła może powodować nieregularne zużycie.

Auto Centrum Group chce, abyś pamiętał, że regularnie sprawdzając opony, zapewnisz sobie bezpieczeństwo, przyjemność i przystępną cenę.

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »