WhatsApp Image 2022-01-21 at 10.48.30

Jak jeździć bezpiecznie?

Jako kierowca ostrożny możesz uniknąć wielu wypadków i zmniejszyć ryzyko za kierownicą. Szczególnie jeśli podróżujesz z rodziną, zwróć uwagę na nasz artykuł dotyczący bezpieczeństwa na drodze.

Jeśli regularnie bywasz na polskich drogach, wiesz, że nie wszyscy jeżdżą dobrze  — ale większość ludzi myśli, że to właśnie oni są mistrzami kierownicy. Niektórzy kierowcy agresywnie przyspieszają. Inni zmieniają pas bez kierunkowskazów. Kierowcy mogą jechać zbyt blisko, wykonywać nagłe skręty bez sygnalizacji lub włączać się i wyłączać z ruchu.

Agresywni kierowcy są znanymi zagrożeniami drogowymi, powodującymi jedną trzecią wszystkich wypadków drogowych. Jednak nieuważna lub rozkojarzona jazda staje się coraz większym problemem, ponieważ ludzie wykonują wiele zadań jednocześnie, rozmawiając przez telefon, wysyłając SMS-y lub sprawdzając wiadomości, jedząc, a nawet oglądając telewizję podczas jazdy!

Nie możesz kontrolować działań innych kierowców. Jednak aktualizacja umiejętności ostrożnej jazdy może pomóc w uniknięciu niebezpieczeństw spowodowanych złą jazdą także innych osób.

Umiejętności, które dają Ci kontrolę

Zanim usiądziesz za kierownicą tej dwutonowej kupy szkła i stali, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować kontrolę:

Skup się. Prowadzenie pojazdu to przede wszystkim zadanie wymagające myślenia, a gdy siedzisz za kierownicą, musisz przemyśleć wiele rzeczy: warunki drogowe, prędkość i pozycję, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, znaki, sygnalizatory, oznaczenia na drodze, podążanie za wskazówkami, bycie świadomym samochodów wokół ciebie, sprawdzanie lusterek — lista jest długa. Koncentracja na jeździe — i tylko na prowadzeniu — ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej jazdy.

Rozproszenie uwagi, takie jak rozmowa przez telefon lub jedzenie, sprawiają, że kierowca mniej jest w stanie dostrzec potencjalne problemy i odpowiednio na nie zareagować. Nie tylko nastoletni kierowcy są winni: ludzie, którzy jeżdżą przez jakiś czas, mogą być zbyt pewni swoich umiejętności prowadzenia pojazdu i pozwalają na to, by ich umiejętności prowadzenia pojazdu były nieuporządkowane. Wszyscy kierowcy muszą sobie przypominać o tym, aby zachować koncentrację.

Bądź czujny. Bycie uważnym (w żadnym wypadku nie sennym ani pod wpływem) pozwala szybko reagować na potencjalne problemy — na przykład, gdy kierowca w samochodzie jadącym z przodu w ostatniej chwili wciska hamulce. Oczywiście alkohol lub narkotyki (w tym leki na receptę i bez recepty) wpływają na czas reakcji i ocenę kierowcy. Jazda w stanie senności ma ten sam efekt i jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Więc odpocznij przed podróżą.

Uważaj na drugiego kierowcę. Częścią utrzymania kontroli jest świadomość obecności innych kierowców i użytkowników jezdni wokół ciebie (i tego, co mogą nagle zrobić), dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że zostaniesz zaskoczony. Na przykład, jeśli samochód przejeżdża obok Ciebie na autostradzie, ale na tym samym pasie nie ma zbyt wiele miejsca między nim a wolno jadącą ciężarówką, z dużym prawdopodobieństwem kierowca spróbuje wjechać na Twój pas bezpośrednio przed Tobą . Przewidywanie, co może zrobić inny kierowca, i dokonywanie odpowiednich korekt pomaga zmniejszyć ryzyko.

Osiem tajemnic super jazdy

Kiedy jeździsz ostrożnie, jesteś świadomy i gotowy na wszystko. Jesteś ostrożny, ale gotowy do działania i nie oddania swojego losu w ręce innych kierowców. Niestety aż 90% wszystkich wypadków przypisuje się błędom kierowcy.

Przestrzeganie tych wskazówek dotyczących ostrożnej jazdy może pomóc zmniejszyć ryzyko za kierownicą:

  1. Najpierw myśl o bezpieczeństwie. Samodzielne unikanie agresywnych i nieuważnych tendencji do prowadzenia pojazdu da ci lepszą pozycję do radzenia sobie ze złą jazdą innych osób. Pozostaw dużo miejsca między tobą a samochodem z przodu. Zawsze zamykaj drzwi i zapinaj pasy bezpieczeństwa, aby uchronić się przed wylotem z samochodu podczas wypadku.
  2. Bądź świadomy swojego otoczenia — zwracaj uwagę. Często sprawdzaj swoje lusterka i skanuj otoczenie na 20 do 30 sekund do przodu. Rozglądaj się jednocześnie utrzymując wzrok na drodze. Jeśli pojazd wykazuje oznaki agresywnej jazdy, zwolnij lub zatrzymaj się, aby tego uniknąć. Jeśli kierowca jedzie tak niebezpiecznie, że się martwisz, spróbuj zjechać z jezdni, skręcając w prawo lub zjeżdżając następnym zjazdem, jeśli jest to bezpieczne. Miej też oko na pieszych, rowerzystów i zwierzęta na drodze.
  3. Nie polegaj na innych kierowcach. Uważaj na innych, ale uważaj też na siebie. Nie zakładaj, że inny kierowca zejdzie z drogi lub pozwoli ci się połączyć. Załóż, że kierowcy będą przejeżdżać przez czerwone światła lub znaki stopu i być przygotowanym na reakcję. Zaplanuj swoje ruchy, przewidując najgorszy scenariusz.
  4. Postępuj zgodnie z zasadą 3 do 4 sekund. Ponieważ największe prawdopodobieństwo kolizji jest przed Tobą, zastosowanie zasady 3 do 4 sekund pomoże Ci ustalić i utrzymać bezpieczną odległość, a także zapewnić odpowiedni czas na hamowanie do zatrzymania, jeśli to konieczne. Ale ta zasada działa tylko w normalnym ruchu przy dobrych warunkach pogodowych. Przy złej pogodzie zwiększ odległość o dodatkową sekundę w zależności od warunków, takich jak deszcz, mgła, jazda nocą lub jazda za dużą ciężarówką lub motocyklem.
  5. Zmniejsz prędkość. Opublikowane ograniczenia prędkości obowiązują w idealnych warunkach. Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że Twoja prędkość odpowiada warunkom. Ponadto wyższe prędkości znacznie utrudniają sterowanie pojazdem, jeśli coś pójdzie nie tak. Aby zachować kontrolę nad pojazdem, musisz kontrolować prędkość.
  6. Miej drogę ucieczki.  We wszystkich sytuacjach drogowych najlepszym sposobem na uniknięcie potencjalnych niebezpieczeństw jest ustawienie pojazdu w miejscu, w którym masz największą szansę zobaczyć innych i być widzianym.
  7. Oddzielne ryzyka. W obliczu wielu zagrożeń najlepiej zarządzać nimi pojedynczo. Twoim celem jest uniknięcie konieczności radzenia sobie ze zbyt wieloma zagrożeniami jednocześnie.
  8. Wyeliminuj rozpraszacze. Rozpraszanie to każda czynność, która odwraca twoją uwagę od zadania prowadzenia pojazdu. Prowadzenie zasługuje na Twoją pełną uwagę — więc skup się na samej jeździe.

To tyle od nas. Mamy nadzieję, że zastosujesz się do powyższych wskazówek co zminimalizuje ryzyko Twojego udziału w kolizjach czy wypadkach drogowych. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec innych kierowców i sam nie stosuj ryzykownej jazdy.

źródło: proauto-autoskup.pl

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »