Jak działa i jakie możliwości ma nadajnik GPS?

Jeśli interesujesz się tematem nadajników GPS, zapewne wiesz, że jest to dobry sposób na zabezpieczenie swojego samochodu, motocykla czy chociażby torby podróżnej. Przedmioty z zamocowanymi lokalizatorami dużo trudniej zgubić, co więcej – można również odczytywać różne informacje dotyczące ich przemieszczania czy stanu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie możliwości daje lokalizator GPS i na jakiej zasadzie działa, zapoznaj się z poniższym wpisem.

Czym jest i jak działa lokalizator GPS?

Lokalizator GPS to urządzenie odbierające informacje wysyłane z satelitów okołoziemskich. Po uzyskaniu sygnału z 4 satelitów otrzymuje on (dokładną do około 2 metrów) lokalizację swojego położenia. Informacje te przesyłane są następnie przez sieć GSM do tzw. operatora – firmy świadczącej usługi lokalizacyjne. To ona udostępnia klientowi aplikację i stronę internetową, na której można obserwować i zarządzać lokalizatorami.

Lokalizatory to niewielkie urządzenia, które z powodzeniem stosowane są do monitoringu pojazdów firmowych i prywatnych, ładunków, zwierząt i ludzi. Mogą one zbierać informacje za pośrednictwem wbudowanych akcelerometrów, a także poprzez połączenie np. z magistralą CAN lokalizowanego pojazdu.

Co potrafią lokalizatory GPS?

Nadajniki GPS mogą monitorować praktycznie każdy przedmiot, od kluczy do domu po samoloty i tankowce. Jako funkcja podstawowa, każdy lokalizator GPS powinien pokazywać aktualną pozycję przedmiotu, co przydaje się np. w przypadku jego zagubienia. Krokiem dalej jest możliwość śledzenia historii przemieszczania się – w zależności od oferty lokalizatory GPS umożliwiają śledzenie przebytych tras nawet do 12 miesięcy wstecz. Dzięki temu możliwe jest analizowanie np. tras swoich podróży, optymalizacja czasu i oszczędzanie pieniędzy na paliwie. To również świetne rozwiązanie, gdy po prostu chcemy przypomnieć sobie przebieg ubiegłych dni.

Samochodowe lokalizatory GPS są w stanie mierzyć spalanie i czas poszczególnych przejazdów, a także sprawdzać styl jazdy kierowcy. Dzięki akcelerometrom i podłączeniu do magistrali pojazdu moduł wie, czy kierowca jedzie na odpowiednim biegu i w odpowiedzialny sposób porusza się na drodze. Wszystkie te informacje mogą w konsekwencji służyć obniżania kosztów eksploatacji pojazdu.

Niektóre z lokalizatorów GPS umożliwiają także konfigurowanie alertów, które włączają się po przekroczeniu określonego obszaru (nawet konkretnie wyznaczonej ulicy) lub po nieautoryzowanym ruchu. To szczególnie przydatne, jeśli chcesz na bieżąco wiedzieć, gdzie znajduje się twoje dziecko lub czy twoje auto nie zostało odholowane z ulicy.

Kluczowym aspektem każdego lokalizatora GPS jest oprogramowanie, z którego poziomu zarządza się jego funkcjami. Przodujące firmy z branży monitoringu oferują nowoczesne aplikacje mobilne do kontroli swoich modułów. Z ich pomocą możliwe jest przeglądanie wszystkich informacji o lokalizowanym przedmiocie – w przypadku monitorowanego samochodu możliwe jest m.in. sprawdzenie stanu paliwa, statusu zamknięcia drzwi czy włączenia świateł. Po zamontowaniu odpowiedniego przełącznika możliwe jest nawet zdalne odłączenie rozrusznika, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pojazdu.

Jaki lokalizator GPS wybrać?

Przy wyborze nadajnika GPS kluczowa jest uprzednia analiza naszych potrzeb – jeśli zależy nam na lokalizatorze dla dziecka warto, abyśmy wybrali lokalizator, który nie gubi sygnału i posiada przycisk alarmujący. W przypadku modułu do samochodu lub motocykla powinniśmy szukać urządzenia wodoodpornego z możliwością analizy przejazdów. Wspólnym mianownikiem każdego z potencjalnych wyborów powinna być jednak wysoka jakość i możliwość pomiaru wielu parametrów, co prawdopodobnie uchroni nas przed koniecznością zakupu nowego modułu w przyszłości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Inne popularne: