daniel-bestjumpstarterreview-com-ovGrEUgrkyE-unsplash

Jak często wymieniać akumulator w samochodzie?

Przy normalnej pielęgnacji i konserwacji akumulatory samochodowe wystarczają średnio na trzy lata.

Kiedy kupujesz nowy samochód, na jakie cechy zwracasz największą uwagę? Większość z nas ocenia samochód na podstawie pojemności silnika, wydajności paliwowej, rozmiaru lub oferowanego poziomu komfortu.

Z drugiej strony niewielu z nas zwraca dużą uwagę na akumulator naszego samochodu, a nawet na gwarancję na samochód . Jako jedna z najważniejszych części każdego nowoczesnego pojazdu, akumulator Twojego samochodu obsługuje ogromną liczbę zadań i urządzeń, od uruchomienia silnika po zasilanie komputerów samochodowych.

Oprócz wymiany oleju, wymiany filtrów powietrza i innych ogólnych czynności serwisowych, dbanie o akumulator w Twoim samochodzie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na płynną i bezproblemową pracę Twojego auta.

Wyczerpane lub uszkodzone akumulatory są jedną z głównych przyczyn wzywania pomocy drogowej, a ogromna liczba awarii jest spowodowana przez akumulatory, które są po prostu zbyt stare do wykonywanej pracy.

W tym przewodniku przedstawimy fakty dotyczące akumulatora w Twoim samochodzie i pomożemy Ci określić, kiedy należy wybrać zamiennik. Przekażemy również wskazówki dotyczące konkretnego samochodu, które pomogą Ci w pełni wykorzystać akumulator Twojego pojazdu i przedłużyć jego żywotność.

BATERIE MOGĄ SIĘ ZUŻYĆ JUŻ PO TRZECH LATACH

Chociaż akumulatory mogą działać przez pięć lat lub dłużej, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, większość akumulatorów samochodowych zużywa się i staje się nieefektywna w ciągu trzech lat codziennego użytkowania w normalnych warunkach.

Tak jak akumulator Twojego komputera lub smartfona staje się mniej wydajny z każdym ładowaniem, akumulator Twojego samochodu stopniowo się pogarsza za każdym razem, gdy jest ładowany przez silnik pojazdu. Po trzech latach zwykle nadchodzi czas na zainstalowanie zamiennika.

Po czterech lub pięciu latach większość akumulatorów samochodowych będzie prawie całkowicie zawodna. Stare akumulatory samochodowe mogą stwarzać szereg problemów z bezpieczeństwem i niezawodnością. Na szczęście łatwo jest określić, czy akumulator w Twoim samochodzie jest na wykończeniu.

CZY UKŁAD ELEKTRYCZNY TWOJEGO SAMOCHODU REAGUJE TAK, JAK POWINIEN?

Nawet samochód z bardzo uszkodzonym akumulatorem będzie działał prawidłowo po uruchomieniu, ponieważ duża część ładunku akumulatora będzie pochodzić z silnika. To najlepszy czas na przetestowanie akumulatora w samochodzie tuż po włączeniu pojazdu.

Twój samochód nadal może szybko uruchomić się, nawet z rozładowanym akumulatorem. Jednak funkcje, które mają duże zapotrzebowanie na energię, które są zasilane z akumulatora, takie jak reflektory, mogą nie działać tak dobrze, jak powinny.

Spróbuj uruchomić samochód w nocy z włączonymi reflektorami. Czy są przyćmione? Jeśli reflektory wyglądają na zbyt przyciemnione, ustaw pojazd w położeniu postojowym lub neutralnym i obróć silnik. Jeśli akumulator ulegnie awarii, reflektory staną się jaśniejsze po wciśnięciu akceleratora.

To świetny sposób na sprawdzenie, czy bateria zaczyna się psuć. Całkowicie zepsuty akumulator jest jeszcze łatwiejszy do zauważenia: po przekręceniu kluczyka w stacyjce lub naciśnięciu wyłącznika zapłonu w samochodzie, w ogóle się nie uruchomi.

IM NOWSZY SAMOCHÓD, TYM WIĘKSZE OBCIĄŻENIE AKUMULATORA

Zgodnie z ogólną zasadą, im bardziej zaawansowane są komputery pokładowe w Twoim samochodzie, tym większe obciążenie akumulatora. Wiele nowych samochodów ma potężne komputery, które działają cały czas, nawet gdy sam pojazd jest zaparkowany i wyłączony.

Te komputery mogą powoli i stabilnie pobierać energię z akumulatora samochodu, z czasem go zużywając. Chociaż ładunek pobierany przez każdy komputer jest niewielki, efekt zbiorczy może wyczerpać akumulator Twojego samochodu, gdy nie będzie używany przez dłuższy czas.

Jeśli korzystasz z samochodu rzadko, unikaj rozładowywania się akumulatora przez komputery pokładowe, zabierając go na krótką przejażdżkę – wystarczy raz lub dwa razy wokół bloku – aby naładować akumulator co tydzień lub dwa.

CZĘSTO SPRAWDZAJ BATERIĘ, ABY UNIKNĄĆ AWARII

Następnym razem, gdy zabierzesz samochód do warsztatu na rutynowy przegląd, poproś o sprawdzenie akumulatora. Zużycie baterii nie zawsze jest stabilne — w ciągu kilku miesięcy wydajność akumulatora Twojego pojazdu może spaść z 90% do nawet 20%.

Testowanie akumulatora jest łatwe, a każdy renomowany warsztat lub warsztat naprawczy będzie miał pod ręką własny zestaw testerów elektronicznych do przetestowania Twojego. Regularne testy mogą ujawnić, kiedy bateria wymaga wymiany i pomóc uniknąć kłopotliwych awarii.

Jeśli bateria wykazuje oznaki zużycia i nie była wymieniana w ciągu dwóch lub trzech lat, nie podejmuj żadnego ryzyka. Akumulatory samochodowe są niedrogie, a niewielki koszt wymiany jest tego wart, aby uniknąć stresu związanego z awarią na drodze.

SAMOCHODY Z TECHNOLOGIĄ STOP-START MOGĄ WYMAGAĆ SPECJALNYCH AKUMULATORÓW

Czy Twój samochód korzysta z technologii stop-start, aby oszczędzać paliwo? Samochody z silnikami, które są zaprojektowane tak, aby automatycznie wyłączały się podczas postoju, bardziej obciążają akumulatory niż pojazdy standardowe i często wymagają użycia specjalnego akumulatora.

Jeśli Twój samochód ma technologię stop-start i sam wymieniasz akumulator, upewnij się, że kupujesz odpowiedni zamiennik. W najbliższym sklepie motoryzacyjnym znajdziesz akumulator zaprojektowany tak, aby zaspokoić dodatkowe potrzeby Twojego pojazdu.

Przy okazji, jeśli sam wymieniasz baterię – co w wielu samochodach jest dość proste – ważne jest, abyś ją bezpiecznie zutylizował. Znajdź najbliższy punkt utylizacji odpadów niebezpiecznych i nigdy nie wyrzucaj akumulatora samochodowego razem z resztą śmieci.

DBAJ O BATERIĘ, ABY PRZEDŁUŻYĆ JEJ ŻYWOTNOŚĆ

Tak jak agresywna jazda spowoduje zużycie opon i hamulców pojazdu, tak jazda bez myślenia o akumulatorze skróci jego żywotność. Jeśli będziesz dobrze dbać o baterię, będziesz w stanie wydłużyć jej żywotność niż zwykle.

Chcesz przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego? Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby jak najlepiej wykorzystać akumulator samochodowy i przedłużyć jego żywotność poza standardowy trzyletni znak:

  • Często serwisuj swój samochód, aby niesprawny silnik i inne elementy pojazdu nie obciążały akumulatora
  • Nigdy nie zostawiaj włączonych świateł lub klimatyzacji, gdy pojazd jest wyłączony, ponieważ spowoduje to rozładowanie akumulatora
  • Jedź samochodem często (przynajmniej raz w tygodniu), aby zapobiec nadmiernemu rozładowaniu akumulatora
  • Sprawdź akumulator po zjechaniu z drogi lub na wyboistej drodze, ponieważ uderzenia mogą poluzować połączenia
  • Upewnij się, że zaciski i obudowy akumulatora samochodowego są czyste i wolne od brudu, kurzu i piasku

CZY NADSZEDŁ CZAS NA WYMIANĘ AKUMULATORA W TWOIM SAMOCHODZIE?

Kiedy ostatnio wymieniłeś akumulator w swoim samochodzie? Niezależnie od tego, czy Twój samochód działa jak nowy, czy jego światła i inne urządzenia elektroniczne zaczynają wykazywać oznaki starzenia, nie ma złego czasu na sprawdzenie stanu akumulatora.

Wymiana baterii w Twoim samochodzie co 2-3 lata zapewni jego najlepsze działanie i pomoże uniknąć kłopotliwych awarii na poboczach lub parkingach. Czy nadszedł czas na wymianę akumulatora w Twoim samochodzie?

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »