Dlaczego warto garażować samochód?

Dlaczego warto garażować samochód?

Uszkodzenia promieniami UV, ptasie odchody i wgniecenia od gradu — parkowanie na zewnątrz nie tylko może negatywnie wpłynąć na wygląd samochodu, ale może również stwarzać więcej problemów z bezpieczeństwem w porównaniu z parkowaniem w garażu.

Jeśli chodzi o ocenę, gdzie należy codziennie parkować samochód, rozważ korzyści płynące z ochrony wnętrza i nadwozia samochodu za pomocą zadaszonego parkingu.

NAJWAŻNIEJSZE KORZYŚCI Z TRZYMANIA SAMOCHODU W GARAŻU

1. PARKOWANIE W GARAŻU MOŻE WSPOMÓC OSIĄGI POJAZDU.

Chociaż nie ma złotego środka na utrzymanie nieskazitelnych osiągów pojazdu, parkowanie samochodu w garażu może pomóc w zapobieganiu zużycia niektórych elementów w porównaniu z parkowaniem na zewnątrz. Ekstremalne ciepło i zimno mają wpływ na osiągi pojazdu, a regularne parkowanie na słońcu (lub śniegu) może sprawić, że samochód będzie bardziej podatny na pewne problemy.

Hamulce

Parkowanie samochodu na zewnątrz w chłodne dni może przyspieszyć proces rdzewienia hamulców. Chociaż pewna ilość rdzy jest nieunikniona w miesiącach zimowych (zwłaszcza jeśli jedziesz zasolonymi drogami), możesz zmniejszyć narażenie pojazdu na wilgoć, parkując go w garażu.

Narażenie na wilgoć może prowadzić do korozji tarcz hamulcowych, co może prowadzić do większej liczby problemów z hamulcami, takich jak uszkodzenia tarczy i przedwczesne zużycie klocków hamulcowych.

Akumulator

Parkowanie samochodu na zewnątrz w ekstremalnych warunkach pogodowych może prowadzić do problemów z akumulatorem. Z jednej strony ciepło może spowodować odparowanie płynu z akumulatora, skutecznie skracając żywotność akumulatora samochodowego.

Z drugiej strony, temperatury poniżej zera mogą zakłócać zdolność akumulatora do rozruchu samochodu, co sprawia, że ​​po uruchomieniu silnika nie prowadzi się on tak, jak powinien. Ponadto niskie temperatury mogą również powodować zamarzanie płynu w akumulatorze (a tym samym rozszerzanie się), co może uszkodzić ogniwa akumulatora i skrócić jego żywotność. Uszkodzone części akumulatora mogą w ogóle uniemożliwić uruchomienie samochodu.

Ogrzewanie i klimatyzacja

Wystawienie na działanie żywiołów może mieć wpływ na szybkość nagrzewania się lub ochładzania klimatyzacji . W szczególnie upalne dni parkowanie samochodu w bezpośrednim świetle słonecznym może spowodować opóźnienie w nadmuchu zimnego powietrza przez klimatyzację. To samo dotyczy mroźnych zimowych dni, kiedy bezpośrednia ekspozycja na chłodniejsze dni może opóźnić nagrzewanie się samochodu.

Opony

Promienie UV są jednym z kilku czynników, które mogą przyczynić się do gnicia opony na sucho, która charakteryzuje się pękaniem ścian bocznych i przedwczesnym starzeniem się opony. Pod wpływem słońca przez dłuższy czas związki gumy w oponach psują się i ulegają zniszczeniu. Wynik? Pęknięcia na zewnętrznej stronie bieżnika opony, co zagraża integralności i bezpieczeństwu opony.

Jeśli zauważysz pęknięcia i przetarcia na boku opony, natychmiast odwiedź lokalny serwis ogumienia i wulkanizacji. Jazda na uszkodzonych oponach nie jest bezpieczna.

2. ZADASZONY PARKING ZMNIEJSZA RYZYKO USZKODZEŃ KOSMETYCZNYCH.

Jeśli chodzi o utrzymanie pięknego wnętrza i wyglądu samochodu, istnieje zauważalna różnica między samochodem w garażu a samochodem na zewnątrz. Jedna z zalet zadaszonego parkingu? Możesz pomóc swojemu pojazdowi zachować wygląd „jak nówka” na dłużej.

Rozważając zalety i wady miejsca, w którym można zaparkować samochód, zastanów się, jak parkowanie na zewnątrz może zaszkodzić jego atrakcyjności kosmetycznej.

Farba

Wystawianie samochodu na słońce może nie być najlepsze dla Twojego lakieru. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować utlenianie lakieru samochodowego, co prowadzi do blaknięcia i łuszczenia się. Ponadto kwaśne ptasie odchody, lepkie pozostałości owadów i kapiący sok z drzew mogą również zaszkodzić lakierowi Twojego samochodu.

Wierz lub nie, ale lakier na Twoim pojeździe ma na celu coś więcej niż tylko lśniący wygląd. Służy jako warstwa ochronna na metalową karoserię Twojego samochodu, która zapobiega uszkodzeniom spowodowanym wilgocią, rdzą, a nawet wgnieceniom.

Blacha

Parkując na zewnątrz, narażasz się na większe ryzyko uszkodzenia karoserii pojazdu podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. Od gradu wielkości piłki golfowej po spadające drzewa, pozostawienie samochodu na ulicy stanowi większe zagrożenie dla nadwozia pojazdu.

Wnętrze

Narażenie na ciepło i światło słoneczne może zniszczyć deskę rozdzielczą, kierownicę i tapicerkę samochodu. Gdy pojazd stoi w bezpośrednim świetle słonecznym, temperatura w nim może szybko wzrosnąć. W rzeczywistości, według danych, zaparkowany samochód może osiągnąć temperaturę ponad 75 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury i promieniowanie UV to szybki przepis na zniszczoną tapicerkę, pękniętą kierownicę i wyblakłą deskę rozdzielczą. Jeśli zadaszony parking nie jest możliwy, użyj osłony przeciwsłonecznej, aby chronić wnętrze pojazdu przed uszkodzeniem przez słońce.

3. PARKING W GARAŻU ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO TWOJEGO SAMOCHODU.

Nie ma niezawodnego sposobu na uchronienie samochodu przed niebezpieczeństwem, ale przechowywanie samochodu na noc w garażu może znacznie zmniejszyć ryzyko włamania się lub zniszczenia pojazdu.

Kradzież

Wiele parkingów publicznych lub garaży mieszkalnych zapewnia ochronę, która chroni przed złodziejami. Dodatkowe bezpieczeństwo prawdopodobnie wiąże się z wysokimi kosztami, więc miej to na uwadze, decydując się na dodatkową opłatę za zadaszony parking.

Nawet jeśli Twój zadaszony parking nie jest wyposażony w personel ochrony, włamywacze, którzy rozbijają i chwytają, rzadziej robią to w garażu. Garaże parkingowe nie są przeznaczone do szybkiego ucieczki. Ponadto wiele warsztatów ma zainstalowane kamery bezpieczeństwa, które pomagają zapobiegać nie tylko kradzieżom samochodów, ale także uderzeniom i wandalizmowi.

JEŚLI NIE MASZ MOŻLIWOŚCI GARAŻOWANIA, ODPOWIEDNIO UBEZPIECZ SWÓJ SAMOCHÓD

Dla wielu właścicieli samochodów zadaszony parking po prostu nie jest opcją mozliwą do wykonania. Jeśli jesteś jednym z nich, nie stresuj się. Niezależnie od tego, czy masz dostęp do zadaszonego parkingu, czy nie, możesz dołożyć wszelkich starań, aby chronić swój samochód poprzez:

  • Korzystanie z odpornego na warunki atmosferyczne pokrowca na samochód
  • Zasłonięcie przedniej szyby osłoną przeciwsłoneczną
  • Częste mycie samochodu
  • Trzymanie się harmonogramu konserwacji zalecanego przez producenta

Jeśli napotkasz problemy z samochodem związane z sytuacją na parkingu, uzyskaj profesjonalną pomoc, której potrzebujesz. Odwiedź Twojego ubezpieczyciela i sprawdź, co możesz zrobić aby zabezpieczyć się przed kradzieżą i zniszczeniem samochodu.

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »