Zalety kamery samochodowej

Czy warto korzystać z kamer samochodowych?

Prawdopodobnie czytałeś o tym w niezliczonych artykułach online poświęconych samochodom lub technologiom: kamery samochodowe stają się coraz bardziej popularne. 

Ponieważ postęp technologiczny sprawia, że ​​kamery samochodowe są coraz mniejsze, tańsze i lepszej jakości, możesz pokusić się o dołączenie do dziesięciu procent kierowców, którzy już przyjęli ten trend i zainstalowali je w swoim samochodzie. Dla jednych są koniecznością, a dla innych daremnym gadżetem. Aby Ci pomóc, podamy Ci zalety i wady, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji.

Kamera samochodowa na przedniej szybie samochodu

ZALETY

Bezpieczeństwo

Po zainstalowaniu kamery na deskę rozdzielczą jest całkowicie niezależna. Jest zsynchronizowana z zapłonem Twojego samochodu, który włącza i wyłącza go automatycznie, zapewniając ochronę na drodze.

Możesz także zaprogramować go do nagrywania, gdy samochód stoi na parkingu lub gdy wykryje ruch. W przypadku kradzieży, wandalizmu lub potrącenia i ucieczki ten materiał może potencjalnie pomóc w wyśledzeniu numeru tablicy rejestracyjnej, podaniu szczegółów zgłoszenia policyjnego lub w dochodzeniu roszczenia.

Łatwiejsze roszczenia ubezpieczeniowe

Czy wiesz, że posiadanie kamery samochodowej po swojej stronie może przyspieszyć roszczenie ubezpieczeniowe? Jeśli obaj kierowcy nie zgłoszą żadnej winy w wypadku, możesz zostać częściowo pociągnięty do odpowiedzialności za czyjąś lekkomyślną jazdę. Jednak dzięki obiektywnym materiałom wideo z kamery samochodowej ubezpieczyciel może wykorzystać je do ustalenia, kto naprawdę ponosi winę.

Należy pamiętać, że chociaż firmy ubezpieczeniowe oczekują zdjęć jako dowodu w roszczeniu, wielu ubezpieczycieli nie ma określonych zasad dotyczących filmów, ponieważ nadal istnieją one w prawnej szarej strefie. Przydatność Twojego materiału wideo będzie najprawdopodobniej zależeć od profesjonalisty, który rozpatrzy Twoje roszczenie i może to pomóc w rozwiązaniu sprawy.

Więcej niż aparat

Jeśli uważasz, że kamery samochodowe służą tylko do filmowania drogi przed Tobą, pomyśl jeszcze raz! Wiele modeli oferuje takie funkcje, jak automatyczne wykrywanie ruchu, powiadomienia o zmianie pasa i kolizji, zintegrowane systemy GPS i obiektywy szerokokątne. Te proste kamery zamieniają się w wieloaspektowe urządzenia high-tech. Oczywiście ceny rosną w zależności od ilości dostępnych funkcji. Ceny wahają się od 200 zł za modele podstawowe do nawet 2 000 zł za modele z wyższej półki.

Niektórzy ludzie używają swoich aparatów do innych celów, takich jak rejestrowanie nieoczekiwanych zjawisk naturalnych lub majestatycznych krajobrazów podczas jazdy.

WADY

Kamery samochodowe mogą rozpraszać uwagę

Na drodze bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze. Bawienie się kamerą samochodową podczas jazdy jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne. Jednym z łatwych sposobów uniknięcia tego zagrożenia jest zainstalowanie kamery na desce rozdzielczej za lusterkiem wstecznym lub na środku deski rozdzielczej.

Tylko widok z przodu

Chociaż technologia wciąż się poprawia, pamiętaj, że kamery samochodowe nie rejestrują jeszcze aktywności 360 stopni wokół samochodu. Kamera skierowana do przodu może nie rejestrować pełnego, użytecznego nagrania kradzieży lub wypadku, na przykład gdy zostaniesz uderzony z tyłu przez inny samochód.

Ryzyko kradzieży

Podobnie jak GPS, smartfony lub kamery podobne do GoPro, kamery samochodowe są bardzo atrakcyjne dla osób o złych intencjach. Twój broker ubezpieczeniowy prawdopodobnie wspomniał już o tej praktycznej zasadzie: nigdy nie zostawiaj w samochodzie niczego wartościowego.

Twoja składka ubezpieczeniowa nie będzie (jeszcze) tańsza

W niektórych krajach właściciele kamer samochodowych otrzymują zniżki od firm ubezpieczeniowych , ale w w Polsce jeszcze nie mamy z tym do czynienia. Z drugiej strony sprawa jest przedmiotem dyskusji, ponieważ ta nowa technologia staje się naprawdę przydatna, zwłaszcza gdy na miejscu zdarzenia nie ma świadków.

Koniec końców kamera samochodowa nie będzie miała żadnego wpływu na codzienne prowadzenie pojazdu i na pewno nie zastąpi polisy ubezpieczeniowej. Biorąc to pod uwagę, kamera samochodowa może zapewnić Ci spokój ducha i pomóc w szybszym rozwiązaniu roszczenia w przypadku incydentu.

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »