jonathan-gallegos-EVk5QOg-8j4-unsplash

Co warto samodzielnie naprawiać w samochodzie?

Właściciele pojazdów mogą ulec pokusie rezygnacji z konserwacji, ponieważ postrzegają ją jako dodatkowy wydatek. Jednak regularny serwis samochodu jest niezbędny, ponieważ może pomóc uniknąć droższych napraw i awarii w przyszłości. Na przykład nieregularna wymiana oleju może doprowadzić do uszkodzenia silnika lub spowodować mniej wydajną pracę samochodu.

Inne czynności konserwacyjne, takie jak wymiana klocków hamulcowych lub wyrównywanie kół, mogą pomóc w utrzymaniu kontroli nad pojazdem i uniknięciu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Na szczęście niektóre naprawy i projekty konserwacyjne mieszczą się w sferze majsterkowania. Dzięki odpowiednim narzędziom każdy może nauczyć się wykonywać te zadania, zamiast płacić za to komuś innemu. Nawet jeśli musisz udać się do mechanika, możesz użyć podręcznych narzędzi diagnostycznych, aby wcześniej zdefiniować problem.

Oto 10 zadań konserwacyjnych i naprawczych, które możesz wykonać samodzielnie, jeśli masz odpowiednie narzędzia do pracy.

Klocki hamulcowe
Chcesz wykonać to zadanie konserwacyjne na czas, ponieważ jeśli klocki hamulcowe zużyją się do mniej niż 1/8 cala, mogą uszkodzić tarcze, co doprowadzi do droższych i bardziej skomplikowanych napraw. Klocki hamulcowe są zaskakująco proste w wymianie. Ponieważ musisz zdjąć opony, potrzebujesz klucza oczkowego i podnośnika. Potrzebny będzie również zestaw standardowych kluczy.

Właściwy proces wymiany klocka hamulcowego jest tak prosty, jak wysunięcie starego klocka hamulcowego i wpięcie nowego klocka na miejsce za pomocą łączników znajdujących się w opakowaniu. Pudełko z klockami hamulcowymi powinno również zawierać paczkę smaru, który nakładasz, aby hamulce były odpowiednio nasmarowane i nie skrzypiały.

Bateria
Wymiana baterii to prosty proces. Ten projekt jest niezbędny, ponieważ nie chcesz gdzieś utknąć ani nawet wskoczyć do samochodu w domu, gdy spóźnisz się do pracy lub na spotkanie.

Proces wymiany polega po prostu na usunięciu kabli, zabezpieczeniu nowego akumulatora i ponownym podłączeniu kabli we właściwej kolejności.

Wymiana oleju
Wymieniasz olej za pomocą rakiety, klucza i lejka. Będziesz musiał podjąć środki ostrożności, takie jak zapewnienie, że Twój samochód nie będzie się poruszał podczas procesu i nie wymieniać oleju, jeśli jechałeś w ciągu ostatnich dwóch godzin (będzie za gorąco).

Świece zapłonowe
Świece zapłonowe mogą wytrzymać do 150 000 km, chociaż może być konieczne ich czyszczenie od czasu do czasu. Proces wykręcania świec zapłonowych jest łatwy i poradzisz sobie z tym za pomocą specjalistycznego klucza do świec. W niektórych samochodach pomocna jest kamera inspekcyjna , za pomocą której można zajrzeć do małej przestrzeni, w której znajdują się wtyczki.

Prostota i potencjalne oszczędności związane z wymianą świec zapłonowych sprawiają, że ta praca jest idealnym kandydatem na majsterkowanie.

Wycieraczki przedniej szyby
Wycieraczki przedniej szyby są niezbędne, ponieważ pomagają widzieć przy złej pogodzie. Jeśli są postrzępione, złamane lub wygięte, może to prowadzić do niebezpiecznej utraty widoczności. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji wycieraczek szyby przedniej. Te z bolcem lub konstrukcją haczykowo-przesuwną są bardzo łatwe do wymiany. Odpinasz stare ostrze, a następnie mocujesz nowe bez żadnych specjalnych narzędzi.

Wycieraczki do złączy prostych wymagają wciśnięcia wypustki wewnątrz ramienia za pomocą śrubokręta. O ile nie ma problemu, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych narzędzi.

Żarówki reflektorów/tylnych świateł
Żarówki świateł przednich i tylnych są niezbędne do jazdy nocą i sygnalizowania innym kierowcom na jezdni. Stanowe przepisy drogowe zazwyczaj wymagają wymiany tych świateł, gdy przestają działać. Niezastosowanie się do tego może skutkować mandatem drogowym.

O ile nie ma uszkodzeń obudowy lub okablowania, żarówkę można samodzielnie wymienić za pomocą klucza lub śrubokręta.

Konserwacja opon
Konserwacja opon ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo pojazdu, oszczędność paliwa i ogólne osiągi. Sprawdzenie ciśnienia w oponach wymaga manometru, ale nie wymaga specjalnej wiedzy. Większość stacji benzynowych oferuje powietrze do napełniania niedopompowanych opon. Możesz naprawić mniejsze przebicie opony za pomocą zestawów naprawczych, które kosztują od 10 do 20 USD i zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby załatać przebicie.

Będziesz potrzebować stabilnego podnośnika do opon i klucza do kół, aby obracać opony, co należy robić co sześć miesięcy lub 9500 km . Aby bezpiecznie podnieść samochód, potrzebujesz solidnego stojaka na podnośnik. Rotacja opon nie wymaga jednak specjalnych narzędzi ani wiedzy technicznej.

Filtry powietrza
Filtr powietrza silnika zapobiega przedostawaniu się brudnego powietrza do silnika, a filtr kabinowy usuwa brud i kurz z systemu HVAC samochodu. Brudny filtr silnika spowoduje, że silnik będzie się rozgrzewał i działał mniej wydajnie niż zwykle. Jeśli sytuacja się pogorszy, silnik może się przegrzać. Tymczasem brudny filtr kabinowy przepuszcza kurz do wnętrza samochodu i pozwala na gromadzenie się brudu na urządzeniu grzewczym, niszcząc jego wydajność.

Wymiana filtra powietrza silnika polega na odkręceniu śrub mocujących obudowę filtra na miejscu, wyjęciu starego filtra i włożeniu nowego. Podobny proces dotyczy filtra kabinowego.

Grzejnik
Chłodnica jest niezbędna, ponieważ pomaga utrzymać niską temperaturę silnika. Musisz regularnie przepłukiwać grzejnik, aby uniknąć nagromadzenia, które może spowodować utratę skuteczności. Możesz przepłukać chłodnicę specjalistycznym środkiem czyszczącym, wężem ogrodowym i śrubokrętem lub kluczem do wyjęcia korka spustowego.

Grzejniki również mogą przeciekać. Jeśli nie możesz znaleźć i zatkać nieszczelności w wężu lub innym dostępnym miejscu, możesz wypróbować płyn uszczelniający do przecieków chłodnicy, który pokryje chłodnicę i zatrzyma małe, powolne lub niedostępne przecieki.

Wymiana płynu chłodzącego silnik
Jeśli na desce rozdzielczej widzisz kontrolkę silnika, może to być spowodowane problemem z płynem chłodzącym. Jeśli zlokalizujesz port OBD swojego samochodu , możesz podłączyć cyfrowy czytnik diagnostyczny, aby potwierdzić ten problem. Płyn chłodzący nie tylko chroni Twój samochód przed przegrzaniem, ale także chroni go przed zamarzaniem w zimie.

Powinieneś regularnie sprawdzać poziom płynu chłodzącego, aby uniknąć przegrzania lub zamarznięcia. Proces polega po prostu na spuszczeniu nadmiaru płynu i wlaniu świeżego płynu chłodzącego.

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »