Sekretny złomowisko supersamochodów Rudiego Kleina sprzedane za zawrotną kwotę 29,6 mln dolarów

Unikalny skarb klasycznych samochodów sprzedany za miliony

W świecie motoryzacji pojawiła się niecodzienna historia, która z pewnością przyciągnęła uwagę miłośników klasycznych aut. Mowa o tajemniczej kolekcji samochodów, będącej w posiadaniu zmarłego Rudi Kleina, która została niedawno wystawiona na aukcję przez RM Sotheby’s. Cała transakcja zakończyła się imponującą kwotą aż 29,6 miliona dolarów, co jednoznacznie potwierdza wartość zgromadzonych w niej skarbów.

Tajemnicza kolekcja

Kolekcja Kleina była owiana aurą tajemnicy i intrygi przez wiele lat. Rudi Klein był znany z tego, że nigdy nie wpuszczał nikogo na swój teren w południowej części Los Angeles. Spekulacje na temat jego zbiorów krążyły przez dekady, a po ujawnieniu szczegółów okazało się, że skrywał on prawdziwe perełki motoryzacji.

Wśród najcenniejszych egzemplarzy znalazł się między innymi Mercedes-Benz 300 SL ‘Alloy’ Gullwing z 1956 roku, który jako jedyny opuścił fabrykę w czarnym kolorze. Choć przez lata został przemalowany na srebrny, jego wartość wciąż wzrasta – sprzedaż zakończyła się na kwocie 9,3 miliona dolarów. Nie mniejsze emocje wzbudził Mercedes 500 K z 1935 roku, zamówiony dla Rudolf Caracciola, który znalazł nabywcę za 4,1 miliona dolarów.

Klasyki sprzedane za ogromne kwoty

Inne interesujące modele z kolekcji to Horch 855 Special Roadster z 1939 roku, sprzedany za 3,3 miliona dolarów, oraz prototyp Iso Grifo Spider, który trafił do nowego właściciela za 1,8 miliona dolarów. Nie można zapomnieć o Lamborghini Miura z 1968 roku, który również znalazł nabywcę za 1,3 miliona dolarów.

Cary Ahl, ekspert z RM Sotheby’s, przyznał, że już w momencie ogłaszania aukcji mieli świadomość, iż zbiory Kleina to coś wyjątkowego. „Kolekcja Rudi Kleina była źródłem intrygi od dekad, a reakcji na wiadomość o jej sprzedaży nie można było zlekceważyć,” podkreślił.

Odnalezienie skarbu

Projekty RM Sotheby’s obejmowały nie tylko gromadzenie i dokumentowanie zbiorów, ale także przeszukiwanie terenu w celu odnalezienia wszystkich części i akcesoriów, które mogły być ukryte w tym zacisznym miejscu. Dla wielu pasjonatów motoryzacji, odkrycie takiego skarbu jest spełnieniem marzeń.

Jak widać, historia Rudi Kleina pokazuje, że w świecie klasycznych samochodów nie ma rzeczy niemożliwych, a tajemnice sprzed lat potrafią zaskoczyć nawet najbardziej zapalonych kolekcjonerów. Aukcja ta z pewnością pozostanie na długo w pamięci zarówno kupujących, jak i miłośników motoryzacji.

Źródło: https://www.topgear.com/car-news/retro/rudi-kleins-secret-supercar-junkyard-sold-a-whopping-296m

Inne popularne:

Reklama