Wielkie koncerny motoryzacyjne inwestują miliardy w rozwój samochodów autonomicznych, ale czy nie lepiej byłoby skierować te środki w coś bardziej sensownego?
W ostatnich latach przemysł motoryzacyjny zainwestował ogromne sumy w technologie związane z pojazdami autonomicznymi. W 2022 roku Volkswagen zainwestował 2,3 miliarda dolarów w firmę robótica Horizon w Pekinie, a BMW otworzyło za 300 milionów euro centrum badawczo-rozwojowe w Czechach. Jednak wielu ekspertów zadaje sobie pytanie, czy te inwestycje nie są przypadkiem marnotrawieniem pieniędzy.
Niepotrzebna technologia
Pomysł stworzenia samojeżdżących samochodów często postrzegany jest jako misja bez sensu. W przypadku wprowadzenia pojazdów autonomicznych na szeroką skalę można przypuszczać, że rządy mogłyby wprowadzić zakazy prowadzenia przez ludzi. Wówczas samochód stałby się jedynie „pudełkiem” do transportu, a klienci przestaliby przejmować się marką czy osiągami samochodu. Takie zmiany mogłyby osłabić pozycję tradycyjnych producentów, co w perspektywie prowadziłoby do ich upadku.
Przeznaczenie środków na infrastruktury
Zamiast inwestować w autonomiczne technologie, przemysł mógłby wykorzystać te fundusze na rozwój infrastruktury transportowej, która pomogłaby osobom potrzebującym wsparcia w zakresie mobilności. Można by stworzyć system współdzielonych pojazdów, co uwolniłoby osoby starsze i wykluczone społecznie, oraz stworzyłoby nowe miejsca pracy.
Gorzkie doświadczenie z autonomią
Ostatnio, korzystając z samochodu Chevrolet Traverse wyposażonego w system Super Cruise, miałem okazję doświadczyć półautonomicznego prowadzenia. System ten, oparty na danych GPS oraz zestawie kamer i czujników, umożliwia bezręczne prowadzenie na autostradach. Choć działał sprawnie, przyznam, że samodzielne prowadzenie samochodu wydaje się mniej stresujące. Wzmożona uwaga na drogę podczas korzystania z autonomicznych systemów sprawia, że użytkownicy mogą bardziej skupić się na telefonach, co nie jest wcale korzystne.
Przyszłość motoryzacji
Rozwój technologii autonomicznych w branży motoryzacyjnej staje przed wieloma wyzwaniami. Jeśli koncerny nie zmienią swojego podejścia i nie zaczną kierować finansów w bardziej sensowne kierunki, mogą stanąć w obliczu samoutraty. Dla wielu z nas entuzjastów jazdy, prowadzenie samochodu to więcej niż tylko środek transportu – to pasja, którą warto pielęgnować, zamiast oddawać ją w ręce technologii.
Źródło: https://www.topgear.com/car-news/opinion/opinion-autonomous-vehicle-tech-a-waste-money