Hamulce - sprawdź sam

Sprawne hamulce to gwarant bezpiecznej jazdy. Jak zadbać o nie samodzielnie?

Hamulce i cały układ to najważniejsze części naszego auta. Bez sprawnych hamulców, nie ma mowy nawet o najkrótszej przejażdżce. Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, co mogłoby się stać w przypadku awarii układu hamulcowego przy rozpędzonym samochodzie. Dlatego warto dbać o nie w sposób szczególny.

Na pierwszy rzut oka, układ hamulcowy może sprawiać wrażenie dość skomplikowanej konstrukcji. Niemniej, w większości naszych aut, znajdziemy proste konstrukcje, o które nawet bez specjalistycznej wiedzy możemy zadbać sami.

Jak zbudowany jest układ hamulcowy?

Najczęściej spotykanym w naszych samochodach jest system hydraulicznyz hamulcami tarczowymi. W tym wypadku znajdziemy kilka elementów całego układu jak pedał, który uruchamia proces hamowania, pompę główną, węże i przewody, tłoczki, zaciski, klocki i tarcze.

Jak więc widzimy, budowa układu nie jest tak złożona, jak mogło by się wydawać. Co sprawia, że samochód hamuje? To dość prostych proces: o naciśnięciu pedału hamulca, układ ciśnieniowy płynu hamulcowego mechanicznie lub elektronicznie popycha tłok przez pompę główną. Ta z kolei tłoczy płyn do zacisków, a te z kolei dociskają klocki hamulcowe. Tarcie zmniejsza prędkość.

Jak samodzielnie zadbać o cały układ hamulcowy?

Sprawdź płyn hamulcowy

To bardzo ważna kwestia, o której zdarza się zapominać Kierowcom. Płyn hamulcowy należy wymieniać średnio co 2, 3 lata. To naprawdę niewielki koszt, a gwarantuje nam dłuższą żywotność hamulców i zmniejszenie intensywności kosztowniejszych wymian w całym układzie.

Przewody hamulcowe

Podobna sprawa ma się z przewodami hamulcowymi. Te zbudowane z gumy i innych gumopodobnych materiałów zużywają się z czasem. Wraz z ich eksploatacją, stają się mniej elastyczne, a twarde przewody nie poradzą sobie z wysokim ciśnieniem w układzie.

Tarcze i klocki

Jeśli zapytalibyśmy przeciętnego kierowcę o elementy układu hamulcowego, w pierwszej kolejności pewnie usłyszelibyśmy o tarczach i klockach. Pomiar grubości tych elementów rzeczywiście powinien wejść nam w nawyk. Zużycie tarcz może spowodować ich pęknięcie, co w trakcie podróży może zakończyć się katastrofą.

Najczęstsze przyczyny awarii

To przykre, jednak nadal, mimo publikowanych artykułów, takich jak ten, i wiedzy przekazywanej przez ekspertów w innych mediach, nadal najczęstszą przyczyną awarii układu hamulcowego są zaniedbania ze strony kierowców. Warto więc na bieżąco monitorować stan poszczególnych elementów takich jak przewody, zaciski, klocki, tarczy czy poziom płynu. Szczególnie, że układ ten jest narażony na wpływ czynników zewnętrznych – wilgoć, piasek czy żwir przedostają się wewnątrz układu hamulcowego i mogą powodować ich szybsze zużycie.

W kwestii naszego bezpieczeństwa, hamulce w samochodzie są najważniejszym elementem całej układanki. Dbajmy o nie mając na uwadze nie tylko zdrowie i życie swoje, ale także naszych bliskich.

Źródło artykułu: https://wrc.net.pl/is-hamulce-to-najwazniejszy-uklad-twojego-samochodu-jak-o-niego-dbac-wiekszosc-napraw-mozesz-wykonac-sam

Inne popularne: