dario-morandotti-tOwjuGy2OcQ-unsplash

O czym pamiętać przed podróżą na wakacje?

Twoje torby są spakowane. Twoja trasa jest ustalona. Ale jak gotowy jest Twój samochód na długą podróż w trasie? Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania samochodu, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas tej epickiej przygody.

1 SPRAWDZAJ BIEŻNIK OPONY
Bieżnik zapewnia przyczepność, a także pomaga odprowadzać wodę z opony, dzięki czemu może pozostać w kontakcie z drogą podczas deszczu. Jeśli bieżnik opony jest zużyty, możesz stracić kontrolę nad pojazdami, zwłaszcza gdy droga jest mokra. 

2 WYRÓWNANIE I WYWAŻANIE OPON
Jeśli zużycie bieżnika opon jest nierównomierne, mogą one nie być odpowiednio ustawione, a przy dużych prędkościach niewielki brak równowagi w masie może łatwo stać się poważnym problemem. Poświęć trochę czasu na wyważenie lub obrócenie opon, aby zapewnić płynną podróż.

3 ZESTAW PRZETRWANIA NA DRODZE
Zawiera zapasowy telefon komórkowy i akumulator, narzędzia awaryjne (np. latarkę, śrubokręty, szczypce i klucz nastawny) oraz zapasowe koło. Możesz także spakować flary, apteczki, gaśnice i odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, aby przygotować się na najgorsze scenariusze.

4 NAUCZ SIĘ NAPRAWIĆ KOŁO ZAPASOWE
Wspaniale jest mieć koło zapasowe w bagażniku, ale lepiej wiedzieć, jak je wymienić ! Upewnij się, że możesz mieć odpowiednie wyposażenie, takie jak podnośnik i mechanizm korbowy, a także klucz do opon.

5 SPRAWDŹ WSZYSTKIE PŁYNY W SAMOCHODZIE
Sprawdź wcześniej poziom oleju, płynu chłodzącego i płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy przedniej szyby, aby nie musieć wykonywać żadnych awaryjnych postojów w celu serwisowania po drodze. Miej też oko na płyn w sprzęgle i układzie wspomagania kierownicy, jeśli taki istnieje.

6 UPEWNIJ SIĘ, ŻE WSZYSTKIE ŚWIATŁA I SYGNAŁY DZIAŁAJĄ
Włącz każde światło i sygnał i sprawdź, czy działają. Wskazówka: o wiele łatwiej i szybciej będzie poprosić znajomego o sprawdzanie świateł, gdy je włączasz. Upewnij się również, że kontrolka serwisowa twojego samochodu jest wyłączona, w przeciwnym razie powinieneś rozwiązać problem przed podróżą.

7 UMYJ SWÓJ SAMOCHÓD
Lub przynajmniej umyj okna, aby zapewnić najlepszą możliwą widoczność. Możesz również wymienić pióra wycieraczek, jeśli się zużyją, zwłaszcza jeśli pozostawiają smugi na oknie, gdy poruszają się tam iz powrotem.

8 SPRAWDŹ AKUMULATOR
Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest bateria wyczerpująca się w połowie drogi. Pamiętaj, że łatwiej (i taniej!) wcześniej sprawdzić i wymienić akumulator i uszkodzone kable, niż zadzwonić po lawetę i kupić nowy akumulator, ponieważ Twój samochód się zepsuł.

9 WYMIEŃ KILKA ELEMENTÓW
Jeśli minęło kilka lat od ostatniego przeglądu podstawowych cześci samochodowych, być może zechcesz go zrobić przed podróżą. Zwykle obejmuje wymianę zużytych świec zapłonowych i może ułatwić rozruch silnika, poprawić oszczędność paliwa, obniżyć emisje i przywrócić utraconą moc.

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »