280657851_501985595004545_6612466645332166969_n

Kupować czy wynajmować samochód?

Jak wiele rzeczy w dzisiejszych czasach, zakup samochodu nie jest tani.

Zakup nowego modelu, odpowiedniego dla Twojej rodziny, może kosztować co najmniej równowartość półrocznej pensji. I chociaż prawdopodobnie zdecydujesz się znaleźć umowę finansową i zapłacić w ratach, nadal będziesz musiał zapłacić znaczną kaucję i upewnić się, że masz środki na spłatę każdego miesiąca. To jest na szczycie istniejącej listy poleceń zapłaty, zleceń stałych i wszystkich innych obowiązków. Co więcej, nie zapominaj, że Twoja zdolność kredytowa będzie musiała być zdrowa, zanim uzyskasz jakikolwiek rodzaj kredytu samochodowego lub transakcji finansowania.

Z drugiej strony, jeśli kupujesz używany samochód, musisz przejść przez powyższy proces i bez względu na to, jak dobry wydaje się stan pojazdu w momencie jego zakupu, musisz się na to przygotować Twoje rachunki za konserwację i naprawy mogą stopniowo rosnąć wraz z wiekiem.

Wszystko to powiedziawszy, istnieją zalety kupowania samochodu zamiast jego wynajmu i istnieje kilka powodów, dla których niektórzy ludzie wybierają krótko- lub długoterminowy wynajem samochodu zamiast kupowania.

Wynajem a kupowanie: co jest mądrzejszym posunięciem?

To, czy najmądrzejszym posunięciem jest wynajem, czy kupno, zależy w dużej mierze od okoliczności i warunków życia.

Proporcjonalnie wynajem samochodu na okres średnio- i długoterminowy będzie w większości przypadków kosztował dziennie więcej niż równowartość płatności za zakup samochodu. A jeśli mieszkasz na odległym obszarze wiejskim, ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobnie najlepiej jest kupić pojazd – prawdopodobnie będziesz musiał używać go codziennie do czynności, takich jak zakupy i dojazdy . Co więcej, nawet jeśli nie jeździsz codziennie, dostęp do samochodu w nagłych wypadkach będzie kluczowy.

Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w mieście, które jest pobłogosławione przez dobry system transportu publicznego, może nie ma powodu, abyś chlapał własnym samochodem. Bardziej opłaca się wynająć pojazd wtedy, gdy go potrzebujesz (na przykład na weekendowe wycieczki i rodzinne wakacje). Dodatkowo, jako mieszkaniec miasta, będziesz dobrze wiedział, że często trudno jest znaleźć bezpieczny parking, a jeśli nie masz szczęścia, aby mieć miejsce w mieszkaniu, opłata za jego zakup jest prawdopodobnie wygórowana.

Pod koniec dnia, jeśli okoliczności prawdopodobnie pozostaną takie same przez jakiś czas, będą one decydować o tym, czy wynajęcie lub kupno samochodu jest najlepszym posunięciem.

Czy wynajęcie samochodu może mi zaoszczędzić pieniądze?

Jeśli mieszkasz na obszarze miejskim i nie musisz korzystać z samochodu co tydzień, wynajęcie samochodu może być dla Ciebie znacznie tańsze niż jego kupno.

Wartość większości samochodów traci na wartości od momentu ich zakupu, ale jeśli Twój leży bezczynnie przez wiele dni lub tygodni, jego wartość może ulec pogorszeniu nawet szybciej, niż gdybyś go używał na co dzień. Krótko mówiąc, jeśli cieszysz się życiem w mieście, zakup samochodu może być całkowicie niepotrzebnym wydatkiem.

Wynajem samochodu – plusy i minusy

Jeśli chcesz wynająć samochód długo- lub krótkoterminowo lub wahasz się co do leasingu, powinieneś rozważyć kilka faktów, zanim zdecydujesz się na tę opcję nad kupnem. Jedną z zalet wynajmu jest to, że możesz doświadczyć jazdy zupełnie nowymi samochodami różnych typów – niektóre z nich z różnych powodów nigdy nie zdecydujesz się na zakup. Na przykład, możesz chcieć wynająć 9-osobową na weekend lub zafundować sobie luksusowy model lub sportowy kabriolet.

Plusy

 • Umowy najmu samochodu są bardziej elastyczne niż wiele spłat kredytu samochodowego, a niektóre spłaty długoterminowego wynajmu samochodu mogą być tańsze niż spłata kredytu samochodowego.
 • Taniej jest wynająć nowy model samochodu niż go kupić.
 • Kiedy chcesz przesiąść się na nowy model, nie musisz zajmować się sprzedażą istniejącego samochodu.
 • W zależności od dostawcy i warunków wynajmu samochodu, zazwyczaj nie ponosisz odpowiedzialności za naprawy wypożyczonego samochodu.
 • Jeśli potrzebujesz samochodu tylko od czasu do czasu na krótki okres, wynajem samochodu jest wygodniejszy i tańszy.

Minusy

 • Jeśli wynajmujesz samochód, a nie tylko wynajmujesz, możesz podlegać karom, jeśli przekroczysz limit przebiegu, nie zajmiesz się konserwacją lub w inny sposób nie dotrzymasz warunków umowy.
 • Nie odzyskasz żadnych pieniędzy na koniec umowy najmu. Natomiast jeśli posiadasz samochód, możesz go sprzedać i przeznaczyć środki na zakup nowego pojazdu.
 • Nie masz takich samych możliwości modyfikowania lub dostosowywania wynajętego samochodu, jak gdybyś był jego właścicielem.

Jak widać, wynajem samochodu ma kilka zalet i wad. Ale nie podejmuj jeszcze decyzji, ponieważ w następnej kolejności rozważymy plusy i minusy zakupu samochodu.

Kupno samochodu – plusy i minusy

Samochód to niezbędnik dla wielu osób w Polsce – niezależnie od tego, czy jest potrzebny do obowiązków rodzinnych, pracy, czy połączenia obu. Ale zanim podejmiesz zobowiązanie, przyjrzyjmy się kilku zaletom i wadom rzucania na koła.

Plusy

 • Przede wszystkim możesz odczuwać satysfakcję z posiadania samochodu. Otwarta droga czeka – jesteś gotowy na podróż w dowolnym momencie!
 • Każdego miesiąca zaciągasz zobowiązanie finansowe, ale to dlatego, że płacisz coś, co masz na własność. Nie oddajesz samochodu po zakończeniu umowy najmu.
 • Jeśli chcesz ulepszyć swój samochód, możesz to zrobić. Możesz znaleźć kupca, aby zebrać fundusze lub wymienić je w warsztacie.
 • Nie ma miesięcznych limitów kilometrów, gdy samochód jest twój – jeśli chcesz przejechać swoim samochodem z Zakopanego do Gdańska dla kaprysu, zapnij pasy i ruszaj w drogę!
 • Masz ochotę na dodatki z boku pojazdu? Odlotowy zestaw niskoprofilowych stopów? Zupełnie nowe malowanie? Czerwona skórzana tapicerka? Do własnego samochodu możesz dodać dowolną liczbę elementów na zamówienie.

Minusy

 • Twoje miesięczne opłaty za samochód mogą być droższe niż leasing czy wynajem długoterminowy. Musisz zastanowić się, czy Twój przepływ gotówki może wchłonąć to zobowiązanie.
 • O ile nie jest to rzadki, klasyczny samochód, jego wartość będzie stale spadać od momentu zakupu. Odzyskasz trochę środków, gdy/jeśli zdecydujesz się go sprzedać, ale nie będzie to równowartość początkowej ceny biletu.
 • Jeśli nie masz środków na zapłacenie całej kwoty (lub masz, ale po prostu wolisz nie), będziesz musiał uzyskać pożyczkę na swój samochód.
 • Jesteś odpowiedzialny za naprawy. Można się tego spodziewać w przypadku starszego używanego samochodu, ale nawet nowe samochody wymagają naprawy i mogą być drogie.

Widać, że jeśli chodzi o plusy i minusy zakupu auta, jest o czym myśleć. Więc jaka jest ostateczna odpowiedź? W dalszej części przedstawimy kilka kluczowych wniosków.

Końcowe myśli – lepiej wynająć czy kupić samochód?

Widać, że wynajem i kupno samochodu ma swoje plusy i minusy. Twoja ostateczna decyzja będzie zależeć od tego, ile możesz wydać i dlaczego potrzebujesz pojazdu.

Jeśli nie jeździsz często, pakiet wynajmu koszuli jest dla Ciebie idealny. Jeśli chcesz wypróbować luksusowy samochód przed zakupem lub po prostu docenić elastyczność, wynajem długoterminowy lub leasing może być atrakcyjny.

Jeśli jednak jesteś częstym kierowcą, planujesz pokonywać duże odległości i chcesz otrzymać zwrot gotówki po uaktualnieniu, prawdopodobnie wolisz kupić samochód.

Wreszcie, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wynająć, czy kupić następny samochód, zachowaj bezpieczeństwo i szczęśliwą jazdę!

Ostatnie wpisy:

Nowe technologie w motoryzacji

Elektryfikacja Dzięki postępowi technologicznemu, motoryzacja staje się coraz bardziej zaawansowana. Jednym z kluczowych aspektów nowoczesnej motoryzacji jest elektryfikacja. Pojazdy elektryczne Pojazdy elektryczne (EV) to samochody

Czytaj więcej »