Nowe innowacyjne rozwiązania przy autostradach – korzyści dla wszystkich kierowców

Sezon zimowy przynosi ze sobą nie tylko piękne widoki pokrytych śniegiem krajobrazów, ale również poważne zagrożenia związane z ośnieżonymi dachem ciężarówek. To problem, który wymaga natychmiastowej uwagi i skutecznych rozwiązań.

opadającym śniegiem i lodem z samochodów ciężarowych jest niezwykle poważne. Tego rodzaju naturalne zjawiska mogą prowadzić do uszkodzeń karoserii pojazdów osobowych, a co gorsza – do wypadków drogowych. Zgodnie z przepisami, kierowcy ciężarówek są zobowiązani do odśnieżania swoich pojazdów, jednak niejednokrotnie niemożność wykonania tej czynności spowodowana jest dużą wysokością naczep.

W odpowiedzi na te wyzwania, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podjęła działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach szybkiego ruchu. Na miejscach obsługi podróżnych (MOP) zaczęto montować specjalne rampy oraz innowacyjne dmuchawy, które ułatwiają proces odśnieżania naczep.

Dmuchawy – nowoczesne rozwiązanie dla kierowców

Nowa dmuchawa do odśnieżania ciężarówek, która została zainstalowana na MOP-ie Woźniki Zachód na autostradzie A1, działa w prosty sposób. Kierowca parkuje ciężarówkę na dedykowanym miejscu i uruchamia urządzenie, które za pomocą silnika wtłacza powietrze do kanałów prowadzących do dwóch dysz. W efekcie, śnieg efektywnie zdmuchiwany jest z dachu naczepy, co zapobiega jego zamarzaniu i przemianie w lodową skorupę.

Inwestycje w infrastrukturę

GDDKiA ma ambitne plany dotyczące dalszego rozwoju infrastruktury odśnieżania. Obecnie na MOP-ach dostępnych jest 13 urządzeń, a do końca 2025 roku powstanie kolejnych 9 ramp. W dłuższej perspektywie czasowej, do końca 2026 roku, liczba tych urządzeń wzrośnie do ponad 70. Zmiany te mają na celu uczynienie dróg bezpieczniejszymi, a ich szeroka rozbudowa jest odpowiedzią na rosnące potrzeby kierowców.

Wśród lokalizacji, które mają zyskać rampy, znalazły się MOP Liksajny i Majdany Wielkie na drodze S7, a także inne punkty na autostradach A4, A1 i S8. GDDKiA formułuje również Programy Inwestycji mające na celu budowę kolejnych 17 ramp, co jeszcze bardziej podniesie standardy bezpieczeństwa na drogach.

W kontekście tej sytuacji, należy zaznaczyć, że mimo że nowoczesne urządzenia, takie jak dmuchawy, stanowią krok naprzód w kierunku bezpieczeństwa, istotne są również prace nad rampami. Dzięki nim kierowcy będą mogli samodzielnie i bezpiecznie odśnieżać dachy naczep, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków spowodowanych opadającym śniegiem.

Źródło: https://moto.pl/MotoPL/7,190330,31431638,nietypowe-konstrukcje-stana-przy-autostradach-skorzysta-z-nich.html

Inne popularne: