Odcinkowe pomiary prędkości stają się coraz bardziej popularne w Polsce, obejmując nie tylko lokalne drogi, ale również trasy szybkiego ruchu. W miarę upływu czasu, pojawiają się nowe, rekordowe odcinki, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Odcinkowe pomiary prędkości, zwane OPP, charakteryzują się prostym, ale efektywnym sposobem działania. Kiedy pojazd wjeżdża na kontrolowany fragment drogi, kamera rejestruje jego obecność, a analogiczny proces odbywa się na końcu odcinka. Na podstawie czasu przejazdu między tymi dwoma punktami, system oblicza średnią prędkość, co może prowadzić do wystawienia mandatu. Efekty są zauważalne; kierowcy na monitorowanych trasach stają się bardziej ostrożni, często jeżdżąc nawet poniżej dozwolonej prędkości.
Nowe odcinki pomiarowe
Jednym z najnowszych OPP, które zyskały miano długości, jest ten na autostradzie A1, zlokalizowany pomiędzy węzłem Nowy Ciechocinek a MOP-em Kałęczynek w województwie kujawsko-pomorskim. Długość tego odcinka wynosi aż 12 km, co czyni go jednym z najdłuższych w Polsce. Jednak nie jest to rekord – najdłuższy OPP znajduje się na drodze ekspresowej S7.
Na autostradzie A1 kierowcy osobówek mogą podróżować z maksymalną prędkością 140 km/h, podczas gdy ciężarówki muszą ograniczyć się do 80 km/h. Zaledwie kilka tygodni temu nowy odcinkowy pomiar prędkości został uruchomiony i od razu wskoczył na drugą pozycję w rankingu najdłuższych OPP w Polsce.
Najdłuższe odcinkowe pomiary prędkości w Polsce
Jak na razie najdłuższy OPP znajduje się na drodze ekspresowej S7, na odcinku Falęcice – Nowy Gózd, gdzie kierowcy są monitorowani przez 14 km. Trzecie miejsce w tym nieformalnym rankingu zajmuje drogi wojewódzkiej DW678, obejmujący odcinek Baciuty – Łupianka Stara o długości 8,5 km. Kolejną istotną pozycją jest OPP na autostradzie A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi, który mierzy lekko ponad 8 km, a dzięki niskiemu limitowi prędkości, generuje ogromną liczbę mandatu dla kierowców.
Piąte miejsce zajmuje odcinkowy pomiar prędkości na drodze wojewódzkiej DW151 w województwie zachodniopomorskim, który wynosi 7,8 km. Kierowcy, którzy nie przestrzegają obowiązujących limitów prędkości, muszą liczyć się z mandatami w wysokości od 50 do 2500 zł, które w przypadku recydywistów mogą być podwajane. Odcinkowe pomiary prędkości mają na celu nie tylko karanie wykroczeń, ale także zdecydowane poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach poprzez zmniejszenie liczby przekroczeń prędkości wśród kierowców.