Kierowcy zapłacą ponad 90 tys. zł kary za opóźnienie z dokumentami

Koniec roku to intensywny czas dla rynku motoryzacyjnego, podczas którego wiele osób decyduje się na zakup lub sprzedaż samochodu. Po dokonaniu transakcji nowy właściciel staje przed koniecznością wypełnienia szeregu formalności, które, jeśli nie zostaną dopełnione, mogą skutkować wysokimi karami finansowymi.

Obowiązki nowego właściciela pojazdu

Kupując używane auto, należy pamiętać o kilku kluczowych obowiązkach. Przede wszystkim, nowy właściciel musi zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji oraz wykupić odpowiednie ubezpieczenie jeszcze przed końcem obowiązującej polisy. Ważnym krokiem jest także złożenie deklaracji PCC oraz uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który dotyczy zarówno samochodów, jak i innych dóbr, jak np. nieruchomości.

Podatek PCC – co warto wiedzieć

Podatek PCC obejmuje przede wszystkim kupujących. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, kupujący ma obowiązek uregulowania opłaty w odpowiednim urzędzie skarbowym. Zazwyczaj jest to urząd najbliższy miejscu zamieszkania nabywcy. Warto pamiętać, że poza samą opłatą, konieczne jest także złożenie deklaracji, o której nie można zapominać.

Stawka podatku wynosi 2 proc. od wartości rynkowej pojazdu. W przypadku podejrzenia o zaniżenie wartości pojazdu na umowie, urzędnik ma prawo zażądać od podatnika wyjaśnień oraz potencjalnego uregulowania różnicy w podatku. Ponadto, do kosztów doliczane są odsetki oraz opłaty za pracę rzeczoznawcy, który dokonuje wyceny samochodu.

Termin i konsekwencje za nieterminowe płatności

Nowy właściciel ma dokładnie dwa tygodnie na złożenie deklaracji PCC-3 oraz opłacenie podatku. Za spóźnienie mogą grozić wysokie kary, których wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Dlatego warto być czujnym, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych.

Kto jest zwolniony z podatku PCC?

Z obowiązku uiszczania podatku PCC zwolnione są osoby, które dokonują zakupu na fakturę VAT lub w ramach tzw. VAT marża. Ustawa przewiduje także zwolnienia dla przedmiotów o wartości rynkowej nieprzekraczającej 1000 złotych, a również dla osób niepełnosprawnych oraz organizacji użytku publicznego.

Rok końcowy to nie tylko czas podsumowań, ale również intensywnej aktywności na rynku motoryzacyjnym. Dokonując zakupu używanego auta, każdy nowy właściciel powinien mieć na uwadze nie tylko radość z nabycia pojazdu, ale także obowiązki, które wiążą się z tą transakcją. Dbanie o prawidłowe dopełnienie formalności pozwoli cieszyć się nowym samochodem bez zbędnych zmartwień.

Źródło: https://moto.pl/MotoPL/7,88389,31463752,kara-ponad-90-tys-zl-dla-kierowcow-wystarczy-spoznic-sie-z.html

Inne popularne: