Jak rok produkcji wpływa na ceny i parametry nowych opon?

Jak rok produkcji wpływa na ceny i parametry nowych opon?

Większość z nas jest świadoma, że opony z czasem tracą swoje właściwości i stają się bardziej podatne na zużycie i uszkodzenia. Jednak każdy sklep z oponami oferuje nowe opony, które zostały wyprodukowane nawet kilka lat temu. Czy warto brać pod uwagę takie propozycje, szukając nowego kompletu do swojego samochodu?

Sposób dystrybucji opon zmienia się na przestrzeni lat. Coraz więcej zmotoryzowanych kupuje w internecie, licząc na to, że znajdzie tanie nowe opony. Dobry sklep z oponami dla większości okazuje się rozwiązaniem szybkim i wygodnym, które ułatwia znalezienie i porównanie ofert wielu producentów w jednym miejscu. Krótki termin dostawy prosto z profesjonalnego magazynu sieci dystrybucyjnej czy producenta to gwarancja, że opony są fabrycznie nowe, nawet gdy rok produkcji sugeruje coś innego. Jak ocenić, czy oferta na opony ze starszych roczników to dla nas dobre rozwiązanie? Co w tej kwestii mówią przepisy i jakie jest stanowisko producentów opon?

Czy opony mają datę przydatności do użytkowania?

Okres przydatności opon do eksploatacji określa producent ogumienia. Większość firm podaje, że w normalnych warunkach opony mogą skutecznie spełniać swoją funkcję przez około 10 lat od daty produkcji.

Na drogach nie brakuje jednak pojazdów na starszych oponach, które cały czas nie zostały zużyte i wizualnie prezentują się zupełnie nieźle. Na tempo procesu starzenia się ogumienia wpływa wiele czynników, takich jak: temperatura, promieniowanie słoneczne oraz warunki eksploatacji i przechowywania.

Pod wpływem czasu i działania czynników zewnętrznych guma twardnieje i staje się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz przeciążenia. Stopniowe pogarszanie się elastyczności okazuje się szczególnie groźne w przypadku opon zimowych, które z uwagi na eksploatację w skrajnie niskich temperaturach, są produkowane z miękkich mieszanek.

Wiek opon zimowych ma zatem jeszcze większe znaczenie niż letnich. Warto o tym pamiętać przy zakupie nowego kompletu. Jest to ważny czynnik przede wszystkim dla kierowców, którzy jeżdżą spokojnie i wolno zużywają swoje opony. Którzy kupując nowe, liczą na możliwie najdłuższy okres bezpiecznej eksploatacji.

Ile lat może mieć fabrycznie nowa opona?

Biorąc pod uwagę powyższe, nie dziwi, że wiele osób szukających nowych opon, zastanawia się nad tym, ile lat może mieć ogumienie, które jest sprzedawane jako fabrycznie nowe? W polskich przepisach określono, że za fabrycznie nowe można uznać opony przechowywane w odpowiednich warunkach przez okres do trzech lat od daty produkcji.

Wielu producentów podaje, że prawidłowo pakowane, przechowywane i transportowane opony utrzymują swoje pierwotne właściwości praktycznie do momentu rozpoczęcia ich eksploatacji. Co więcej, rośnie liczba firm udzielających gwarancji na opony, której bieg rozpoczyna data zakupu.

W praktyce sklepy z oponami oferują nowe opony wyprodukowane nawet 6 lat temu. Warto podkreślić raz jeszcze, że:

  • duży wpływ na zachowanie pierwotnych parametrów nowego ogumienia mają warunki jego przechowywania;
  • większość producentów opon zaleca wymianę opon po 10 latach, licząc od daty produkcji, bez względu na głębokość bieżnika i ich ogólnych stan techniczny i wizualny.

Mając na uwadze powyższe, najlepiej kupować opony w sprawdzonych sklepach, które współpracują z dużymi sieciami dystrybucyjnymi i producentami ogumienia. Takie organizacje dysponują właściwą infrastrukturą do przechowywania opon.

Dzięki temu w całym okresie składowania na magazynie są one przechowywane w optymalnych warunkach, czyli chronione przed działaniem wysokich temperatur i ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Jaki jest okres bezpiecznej eksploatacji nowych opon?

Naturalny proces starzenia gumy powoduje zmianę jej twardości, pogorszenie elastyczności oraz wynikające z tych zjawisk obniżenie wytrzymałości na obciążenie i uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku opon samochodowych prowadzi to do obniżenia skuteczności hamowania, pogorszenia przyczepności na suchym i mokrym. Pogarsza się też komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim podczas szybkiej jazdy i w czasie dynamicznych manewrów.

Trzeba jednak podkreślić, że guma opon przechowywanych we właściwych warunkach zaczyna się tak naprawdę starzeć dopiero po rozpoczęciu ich eksploatacji. A proces ten można spowolnić.

Dobrym sposobem na zachowanie gumy w optymalnym stanie przez cały okres użytkowania jest sezonowa zmiana opon i przechowywanie ich we właściwych warunkach. Można też raz na jakiś czas stosować środki impregnujące poprawiające wygląd opon.

Jak wynika z zaleceń producentów ogumienia, dopiero po okresie 10 lat od daty produkcji opony kwalifikują się do wymiany. Bez względu na to, czy zostały do tego momentu zużyte, czy nie.

Czy warto rozważyć więc zakup kompletu tanich opon, które zostały wyprodukowane jakiś czas temu i do tej pory czekały na magazynie? Wszystko zależy od potrzeb i preferencji. Ważne, aby kupując być świadomy, jaki jest rok produkcji wybranych opon podczas zakupu. Dobre sklepy online takiej jak AutoOpony.com.pl umożliwiają filtrowanie ofert właśnie po roku produkcji. To znaczne ułatwienie. Co więcej, dzięki temu widać, jaki wpływ na cenę nowych opon ma data ich produkcji. Pozwala to dobrze ocenić wartość oferty z perspektywy szacowanego okresu bezpiecznej eksploatacji, który może być znacznie krótszy dla opon ze starszych roczników niż w przypadku tych z bieżących serii produkcyjnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Inne popularne: