Nowe przepisy dla kierowców w Polsce – zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach
Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek ujawnił szczegóły dotyczące zmian w przepisach, które mają dotknąć polskich kierowców. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia w tej sprawie, a projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów jeszcze w tym roku. Nowe regulacje wejdą w życie na początku 2025 roku.
Bezpieczniejsze drogi dzięki surowszym karom
Planowane przepisy mają na celu zlikwidowanie nielegalnych wyścigów, które w ostatnich latach stały się poważnym zagrożeniem na polskich drogach. Mroczek zaznaczył, że kary za uczestnictwo w takich wyścigach są niemal gotowe. Obecna sytuacja, w tym tragiczne wypadki na autostradzie A1 i Trasie Łazienkowskiej, skłoniła rząd do podjęcia zdecydowanych kroków w celu wyeliminowania tego rodzaju patologicznych zachowań.
Pakiet zmian w przepisach drogowych
Prace nad nowym pakietem przepisów obejmują nie tylko zagadnienia związane z zabójstwem drogowym, ale także szereg innych kwestii. Mroczek podkreślił, że zmiany mają dotyczyć zarówno kodeksu drogowego, jak i przepisów karnych. Oprócz penalizacji nielegalnych wyścigów planowane są również surowsze kary dla kierowców, którzy bagatelizują orzeczenia o odebraniu uprawnień. Wśród proponowanych sankcji rozważa się dożywotnie odebranie prawa jazdy oraz przepadek pojazdu w przypadku recydywy.
Zmiany w systemie punktów karnych i młodzi kierowcy
Rząd zamierza wprowadzić również nowości w systemie punktów karnych. Możliwość kasowania punktów po odbyciu kursu reedukacyjnego zostanie zachowana, jednak nie będzie można ich usunąć w przypadku najcięższych wykroczeń. Co więcej, nowe przepisy umożliwią ubieganie się o prawo jazdy już 17-latkom, ale będą oni zobowiązani do przestrzegania rygorystycznych zasad, w tym jazdy tylko z osobą dorosłą oraz ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym i 100 km/h na autostradach.
Perspektywy wprowadzenia zmian
Wiceszef MSWiA zapewnia, że nowe przepisy są już bliskie finalizacji. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni mają być wpisane do procedury legislacyjnej, a rząd zamierza zająć się nimi jeszcze w 2024 roku. Przepisy wejdą w życie z początku 2025 roku, co powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.