Kraj zysków z ropy dzieli się z obywatelami po latach ubóstwa

Rząd Gujany wprowadza innowacyjny program dystrybucji dochodów z ropy naftowej

Gujana staje się świadkiem przełomowego momentu w swojej historii gospodarczej. Rząd tego małego kraju ogłosił plan bezpośredniej dystrybucji części swoich ogromnych dochodów z przemysłu naftowego do setek tysięcy obywateli, zarówno tych mieszkających w Gujanie, jak i za granicą. Każdy uprawniony obywatel otrzyma jednorazową wypłatę w wysokości 100 000 dolarów gujańskich, co stanowi około 2000 zł.

Warunki i zasięg programu

Inicjatywa dotyczy osób powyżej 18. roku życia, które posiadają ważny paszport lub dowód tożsamości. Ważnym aspektem programu jest to, że obywatele Gujany, którzy przebywają za granicą, również będą mieli szansę na otrzymanie środków. Aby jednak zrealizować wypłatę, będą musieli osobiste odwiedzić Gujanę.

Początkowo planowano, że kwota ta wyniesie 200 000 dolarów gujańskich na gospodarstwo domowe, ale zmieniono ten pomysł na system wypłat per osobę. Taka decyzja ma na celu uniknięcie pominięcia młodszych obywateli, którzy jeszcze nie założyli własnego gospodarstwa.

Wpływ na gospodarkę i społeczeństwo

W kontekście populacji wynoszącej około 800 000 osób oraz dużej diaspory liczącej 400 000 obywateli, program ten oznacza istotny wydatek z budżetu państwa. Od momentu odkrycia dużych złóż ropy naftowej u wybrzeży Gujany w 2015 roku, gospodarka kraju przeżywa niespotykany wzrost. Produkt krajowy brutto (PKB) kraju potroiło się od 2019 roku, kiedy to rozpoczęto wydobycie ropy.

Alex Graham, dziennikarz i analityk gospodarczy, zauważa, że efekty tego wzrostu są „oszałamiające”. Zaznacza jednak, że potrzeba czasu, aby zmiany te przełożyły się na realną poprawę jakości życia obywateli. Już teraz można dostrzec, w jaki sposób rozwijająca się gospodarka wpływa na infrastrukturę oraz projekty, które bezpośrednio przekładają się na poprawę jakości życia społeczeństwa.

Perspektywy dla rodzin i lokalnych społeczności

Wypłata środków ma szansę być istotnym wsparciem dla gujańskich rodzin. Keanu Thomas, nauczyciel i lider społeczności w wioskach rdzennych mieszkańców Tapakuma, podkreśla, że te fundusze umożliwią realizację kluczowych projektów rolniczych oraz inicjatyw gospodarczych, niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju lokalnych społeczności.

Opinie ekspertów i kontrowersje

Ekonomiści, w tym Richard Rambarran z Izby Handlowej w Georgetown, wyrażają pozytywną opinię na temat decyzji rządu, choć zwracają uwagę na potencjalne ryzyko inflacji. Rambarran podkreśla, że efektywność programu będzie w dużej mierze zależeć od mądrego wykorzystania przyznanych funduszy przez obywateli. Zauważa, że wielu z nich może zainwestować pieniądze w dobra konsumpcyjne, które nie przyniosą długofalowych korzyści. Proponuje, aby Gujańczycy inwestowali te środki w oszczędnościowe urządzenia.

W jej opinii, opozycja, reprezentowana przez partię APNU+AFC, zauważa, że ta wypłata powinna być tylko wstępem do bardziej przewidywalnych i strukturalnych transferów gotówkowych. Ganesh Mahipaul, poseł opozycji, wyraził swoje poparcie dla inicjatywy, ale apelował o rozsądne podejście do dalszego dzielenia się zyskami z sektora naftowego, które w 2022 roku oszacowano na ponad 62 miliardy dolarów.

Źródło: https://moto.pl/MotoPL/7,175394,31449500,to-byl-jeden-z-biedniejszych-krajow-teraz-podzieli-sie-z-obywatelami.html

Inne popularne: