W obliczu nadchodzących mgieł, kierowcy w północnej i zachodniej Polsce muszą być szczególnie czujni. Zjawisko gęstej mgły, które powraca do wybranych regionów kraju, nie tylko utrudnia jazdę, ale również wprowadza szereg obowiązków dla osób za kierownicą.
Na północy i zachodzie Polski prognozy przewidują dalsze występowanie gęstej mgły, która może ograniczyć widoczność do zaledwie 100 metrów. Z kolei południowa i wschodnia część kraju doświadczają bardziej sprzyjających warunków atmosferycznych, z niższymi temperaturami, co powoduje, że zjawisko mgły nie jest tam tak intensywne. W nocy na północy i zachodzie nadal dominować będzie całkowite zachmurzenie, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie pojawi się więcej rozpogodzeń.
W takich trudnych warunkach wielu kierowców decyduje się na włączenie najmocniejszych świateł, co w rezultacie może pogorszyć sytuację. Używanie długich świateł w mgłach często prowadzi do tworzenia tzw. „białej ściany”, przez co poprawa widoczności jest minimalna. Warto uświadomić sobie, że w mgle niezbędne jest włączenie świateł mijania, aby stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, zamiast polegać na automatycznych systemach, które mogą nie zawsze działać prawidłowo w złych warunkach.
Obowiązki kierowców w trudnych warunkach atmosferycznych
Polskie prawo nakazuje włączenie tylnych świateł przeciwmgłowych, gdy widoczność maleje poniżej 50 metrów. Niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz przyznaniem dwóch punktów karnych. Aby oszacować widoczność na drodze, kierowcy mogą korzystać ze słupków kilometrowych, które znajdują się co 100 metrów. Kiedy jeden słupek jest widoczny, a kolejnego już nie, to jest sygnał, że warto włączyć tylne światło przeciwmgielne.
Co istotne, kierowca musi pamiętać o wyłączeniu tylnych świateł przeciwmgłowych w momencie, gdy widoczność się poprawi. Te światła mają za zadanie wyłącznie pomoc w trudnych warunkach, a ich użycie w normalnych warunkach może prowadzić do oślepiania innych kierowców, co zwiększa ryzyko wypadków. Mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu również wynosi 100 zł oraz dwa punkty karne.
Przednie światła przeciwmgłowe i ich użycie
Co do przednich świateł przeciwmgłowych, ich użytkowanie jest nieobowiązkowe. Niemniej jednak, wiele nowoczesnych aut jest w nie wyposażonych. Prawo wymaga, by kierowcy używali świateł mijania lub przednich świateł przeciwmgłowych w różnych warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, takich jak mgła bądź intensywne opady.
Przednie światła przeciwmgłowe mogą być także wykorzystywane w normalnych warunkach widoczności od zmierzchu do świtu na krętych drogach, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Ich specyficzna lokalizacja – nisko na zderzaku – zapobiega odbiciu promieni światła w oczy kierowcy, a także skutecznie oświetla drogę oraz oznakowanie poziome.
W obliczu nadchodzących mgieł, przypomnienie o zasadach korzystania z oświetlenia pojazdów wydaje się kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy powinni wziąć pod uwagę te informacje, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego maksimum bezpieczeństwa.