Wybór odpowiedniego miejsca zakupu używanego samochodu może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo transakcji oraz stan techniczny pojazdu. W obliczu rosnących cen nowych aut, wiele osób decyduje się na zakup pojazdów z drugiej ręki, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Oprócz obaw przed wadliwym samochodem, konieczność unikania pojazdów powypadkowych oraz aut z przekręconym licznikiem wzrasta. Jak zatem dobrze wybrać kraj, z którego sprowadzimy auto?
Z raportu przygotowanego przez firmę carVertical wynika, że pozostawienie w tyle Niemiec, Belgii oraz Francji w kwestii bezpieczeństwa zakupowego jest Wielka Brytania. Chociaż wiele osób uważa, że Niemcy mają solidne auta, to jednak statystyki pokazują, że odsetek importowanych samochodów w tym kraju wynosi aż 50 proc., natomiast na Wyspach ten wskaźnik to jedynie 2 proc., co wskazuje na znacznie mniej skomplikowaną historię pojazdów.
„W Wielkiej Brytanii jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś padnie ofiarą oszustwa lub przekrętu. Powodem, dla którego rynek samochodów używanych jest bezpieczniejszy niż w innych krajach, jest znacznie mniejsza liczba importowanych pojazdów oraz surowsze przepisy” – wyjaśnia Matas Buzelis, ekspert ds. samochodów używanych w carVertical, wskazując na kluczowe różnice w regulacjach rynków motoryzacyjnych.
Weryfikacja stanu technicznego samochodu
Nawet na najbezpieczniejszym rynku nie można jednak zrezygnować z dokładnej weryfikacji jakości i historii pojazdu. Buzelis podkreśla znaczenie sprawdzenia przebiegu samochodu, ponieważ może to ujawnić potencjalne oszustwa związane z manipulowaniem licznikiem kilometrów. Tego typu kontrola dostarcza niezbędnych informacji i wskazówek dotyczących stanu technicznego pojazdu.
W obliczu złożoności rynku samochodowego i ryzyka, jakie niesie za sobą zakup używanego pojazdu, kluczowym zadaniem każdego przyszłego właściciela jest odpowiedzialne podejście do transakcji. Zainwestowanie czasu w weryfikację auta oraz zrozumienie lokalnych rynków może przynieść wymierne korzyści i pomóc w podjęciu korzystnej decyzji zakupowej.