Rynek nowych samochodów w Europie w 2024 roku wykazuje pozytywne tendencje, z odnotowanym wzrostem liczby rejestracji w porównaniu do ubiegłego roku. Pomimo wyzwań, które przyniosła pandemia i kryzys dostaw, europejscy konsumenci ponownie ruszyli na zakupy.
W trzech kwartałach 2024 r. w Europie zarejestrowano blisko 10 mln nowych samochodów osobowych. Z danych przedstawionych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że liczba zarejestrowanych aut osiągnęła 9 779 605, co oznacza wzrost o 1,0 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Największym liderem rynku jest bez wątpienia Volkswagen, który odnotował ponad 1 mln rejestracji, co znacząco przewyższa wyniki konkurencji.
Drugą pozycję zajmuje Toyota z wynikiem 693 567 zarejestrowanych samochodów, co także jest znaczącym osiągnięciem. Japońska marka przez długi czas utrzymuje dominację w Polsce, co znalazło swoje odzwierciedlenie również na rynku europejskim. Alternatywnie, zamiast oczekiwanej francuskiej marki, trzecie miejsce w rankingu przypadło BMW, które z wynikiem 574 919 zarejestrowanych aut, osiągnęło wyraźny wzrost i wyprzedziło swoich bezpośrednich konkurentów.
Najpopularniejsze marki w Europie
Na czwartym miejscu z wynikami zarejestrowanych aut uplasowała się Skoda, a za nią znalazło się Renault, które zajęło piątą pozycję. Zestawienie czołowej dziesiątki prezentuje się następująco:
- Volkswagen – 1 000 000+ rejestracji
- Toyota – 693 567 rejestracji
- BMW – 574 919 rejestracji
- Škoda – dane do potwierdzenia
- Renault – dane do potwierdzenia
- Peugeot – dane do potwierdzenia
- Mitsubishi – zauważalne wzrosty
- Volvo – zyski na poziomie 37%
- Honda – wzrost o 35%
- Lexus – +25,7%
Trendy w sprzedaży
Warto także zwrócić uwagę na brandy, które zanotowały największe wzrosty. Mitsubishi osiągnęło wzrost sprzedaży o 58,1 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, a także Volvo i Honda, które odnotowały wzrosty na poziomie odpowiednio 37% i 35%. Lexus także zyskał na popularności z wynikiem +25,7%.
Jednak nie wszystkie marki cieszyły się dobrą passą. Wśród tych, które zauważyły znaczące spadki, znalazł się Smart z wynikiem -43%, a także DS (-26,1%), MINI (-22,7%), Ford (-17,9%) oraz Fiat (-13,4%).
Z perspektywy kolejnych miesięcy, producenci mają jeszcze czas, aby poprawić swoje wyniki przed końcem roku. Wzrosty oraz spadki w rejestracjach wskazują na dynamiczne zmiany na rynku i rosnące oczekiwania konsumentów wobec nowoczesnych technologii samochodowych oraz ekologicznych rozwiązań.