Wypadki drogowe i ich przyczyny. Dlaczego tak często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na drodze?

W Polsce liczba wypadków drogowych pomimo wielu wysiłków pozostaje wysoka. Średnia liczba groźnych zdarzeń na drodze jest wyższa niż we wszystkich krajach Europy Zachodniej, co stawia Polskę na niechlubnej pozycji w statystykach dotyczących liczby zgonów i samych kolizji. Co sprawia, że polskie drogi są tak niebezpieczne? Dlaczego kierowcy tak często powodują wypadki? Oto najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych w Polsce.

Brawura i nadmierna prędkość

Wśród przyczyn wypadków drogowych najczęściej wymienia się brawurę i nadmierną prędkość. Kierowcy zbytnio wierzą w swoje umiejętności i nie dostosowują tempa jazdy do aktualnych warunków drogowych oraz ograniczeń prędkości na danym odcinku. Tym samym często tracą panowanie nad kierownicą i powodują wypadki w zakrętach lub na śliskiej jezdni. Ponadto zbyt szybka jazda wpływa na wydłużenie drogi hamowania, dlatego nawet kierowcy z dobrym refleksem nie są w stanie poradzić sobie w awaryjnych sytuacjach, gdy jeżdżą ze zbyt wysoką prędkością.

Nieprzestrzeganie przepisów drogowych

Kolejną z przyczyn wypadków drogowych jest nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej, czy też przejeżdżanie na czerwonym świetle często prowadzą do wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Kierowcy, którzy je powodują, zwykle tłumaczą się, że myśleli, że nie powodują zagrożenia w ruchu drogowym, łamiąc przepisy w danej sytuacji. Niestety, zwykle jest to jedynie ich subiektywna opinia, która nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Jazda po alkoholu i narkotykach

Alkoholizm jest poważnym problemem społecznym w Polsce, dlatego nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa na drogach. Jazda po alkoholu zagraża nie tylko samemu kierowcy, ale i innym kierowcom, motocyklistom, rowerzystom i pieszym. Nawet stosunkowo niewielka ilość mocnych trunków sprawia, że kierowca ma słabszy refleks i nie panuje nad kierownicą. Podobnie dzieje się po zażyciu narkotyków lub leków o działaniu psychotropowym.

Zmęczenie kierowcy

Część wypadków drogowych jest wynikiem przemęczenia kierowców. Prowadzenie samochodu przez wiele godzin i monotonia jazdy sprawiają, że kierowcy zapadają w mikrosen i zjeżdżają z pasa ruchu lub przejeżdżają przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Takie zdarzenia dotyczą głównie kierowców zawodowych, w tym prowadzących samochody ciężarowe i autokary turystyczne. Aby ograniczyć liczbę wypadków będących wynikiem zmęczenia, kierowcy zawodowi powinni bezwzględnie stosować się do wskazań tachografu. W przypadku kierowców niezawodowych ważny jest natomiast zdrowy rozsądek i umiejętność oceny własnych sił.

Jazda niesprawnym samochodem

Do wypadków dochodzi także z powodu niesprawności samochodu, w szczególności gdy usterka dotyczy układu hamulcowego. Niesprawne hamulce powodują wydłużenie drogi hamowania i utrudniają bezpieczne zatrzymywanie się przed znakiem stop lub w innych miejscach, które tego wymagają. Równie problematyczna jest jazda na letnich oponach po oblodzonej jezdni lub w trakcie opadów śniegu. Kierowcy powinni zatem dbać o stan techniczny pojazdu, aby uniknąć wypadku i tworzenia zagrożenia na drodze. W żadnym przypadku nie powinni jeździć samochodami, które nie przeszły okresowych badań technicznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Inne popularne: