Strefa ruchu i strefa zamieszkania to obszary, które rządzą się nieco innymi prawami niż publiczne drogi. W takiej przestrzeni kierowcy są zobligowani do zachowania szczególnej ostrożności. Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów w strefach ruchu i zamieszkania to ryzyko mandatu. A zatem czym różnią się te dwa obszary? Zobacz, jakie znaki informują o wjeździe na dany teren.
Jakie są różnice pomiędzy strefą ruchu a strefą zamieszkania?
Pomiędzy strefą ruchu a strefą zamieszkania jest kilka różnic obejmujących np. zasady pierwszeństwa, ograniczeń prędkości i możliwych metod parkowania. Jak zatem rozpoznać, w jakiej strefie się znajdujesz? Wystarczy, że znasz podstawowe różnice:
- Pierwszeństwo pieszych
- Strefa zamieszkania: Piesi mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami i mogą poruszać się całą szerokością drogi.
- Strefa ruchu: Piesi muszą korzystać z chodników lub poboczy, a pierwszeństwo mają tylko na przejściach dla pieszych.
- Ograniczenie prędkości
- Strefa zamieszkania: Maksymalna prędkość to 20 km/h.
- Strefa ruchu: Prędkość ustalana przez zarządcę drogi – często do 50 km/h, chyba że znaki wskazują inaczej.
- Parkowanie
- Strefa zamieszkania: Parkowanie dozwolone wyłącznie w wyznaczonych miejscach.
- Strefa ruchu: Parkowanie zgodne z ogólnymi przepisami ruchu drogowego – możliwe na chodniku przy zachowaniu 1,5 m dla pieszych.
Analizując różnice pomiędzy strefą ruchu i strefą zamieszkania nie można pominąć też kwestii oznaczeń. W przypadku strefy zamieszkania wjazdy oznaczone niebieskimi znakami z białymi symbolami D-40, a wyjazdy znakami D-41.
Dla strefy ruchu stosuje się znak D-52 „Strefa ruchu” oraz D-53 „Koniec strefy ruchu”. W przypadku znaków końcowych cała powierzchnia tablicy jest przekreślona czerwonym pasem.
Informacyjne znaki drogowe potrzebne do wykonania oznaczeń wjazdów znajdziesz w sklepie online ZnakiDrogowe24. Wejdź na https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_informacyjne i sprawdź aktualną ofertę.
Strefa ruchu i strefa zamieszkania – jakie są prawne definicje?
Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, a dokładnie Art. 2 strefa zamieszkania jest obszarem obejmującym drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego.
W przypadku strefy ruchu definicja jest równie prosta. To obszar, który obejmuje co najmniej jedną drogę wewnętrzną, a wjazdy i wyjazdy są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. W tym przypadku obowiązują takie same zasady ruchu jak na drogach publicznych.
Zarządcy dróg lub spółdzielnie np. w przypadku strefy zamieszkania mogą nabyć certyfikowane znaki drogowe na stronie: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe. To wygodne rozwiązanie, aby zaopatrzyć się w znaki potrzebne do oznaczenia wjazdów i wyjazdów ze stref ruchu oraz zamieszkania.
Kto kontroluje przestrzeganie przepisów w strefie ruchu, a kto w strefie zamieszkania?
Na terenie strefy ruchu przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest kontrolowane przez zarządcę drogi i służby porządkowe np. policję, straż miejską.
W strefie zamieszkania nadrzędną kontrolę sprawuje policja, a tuż po niej straż miejska. To część drogi publicznej, gdzie obowiązują standardowe przepisy ruchu drogowego. Z tego względu funkcjonariusze mogą egzekwować:
- przestrzeganie dozwolonej prędkości pojazdu,
- parkowanie pojazdów w wyznaczonych miejscach,
- ustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się w strefie zamieszkania.
Zgodnie z taryfikatorem mandatów mandat za nieprawidłowe parkowanie w strefie zamieszkania może wynieść 100 złotych. Właściciel nieprawidłowo pozostawionego auta musi też liczyć się z ryzykiem odholowania auta na jego koszt.