Jak zbadać psychikę kierowców?

Osoby wykonujące zawód kierowcy, tj. w ramach zawodowych obowiązków prowadzące autobusy, taksówki czy ciężarówki, muszą regularnie przechodzić badania psychotechniczne potwierdzające ich zdolność do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Obowiązek poddania się badaniom psychotechnicznym ciąży również na kandydatach na zawodowych kierowców. Jeśli rozważasz podjęcie takiej pracy i w związku z tym jesteś ciekawy, jak bada się psychikę kierowców, z tego artykułu dowiesz się, co Cię czeka.

Na czym polega psychotechnika?

Psychotechnika, czyli badania psychotechniczne kierowców, to kilkuetapowe testy lekarskie przeprowadzane w formie pisemnej, ustnej i aparaturowej. Najpierw badany musi wypełnić formularz, odpowiadając na pytania dotyczące cech swojej osobowości i rozwiązując zadania na koncentrację, uwagę oraz logiczne myślenie. Potem przechodzi szereg badań na urządzeniach takich jak stereometr czy noktometr, testujących jego refleks, koordynację wzrokowo-ruchową oraz reakcję na bodźce. Na końcu odbywa rozmowę z psychologiem na temat swojej pracy, doświadczeń, charakteru i ogólnego samopoczucia. W ten sposób sprawdza się dokładnie i wszechstronnie jego stan psychofizyczny, a konkretnie:

  • dojrzałość emocjonalną,
  • zdolności intelektualne,
  • sprawność motoryczną.

Psychotechnika jest oczywiście nieinwazyjna, a co za tym idzie – bezbolesna. Nawet testy aparaturowe nie wywołują żadnego bólu czy choćby dyskomfortu. Nie ma się więc czego bać.

Kto przeprowadza takie testy?

Badania psychotechniczne kierowców nie są wykonywane w zwykłych przychodniach, ale specjalistycznych ośrodkach badawczo-szkoleniowych takich jak pracownia-test.pl. Ich przeprowadzaniem zajmują się wykwalifikowani w tym zakresie lekarze i psycholodzy, a więc osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w dziedzinie medycyny transportu. Tacy specjaliści potrafią nie tylko przeprowadzić rzetelną analizę stanu psychicznego i fizycznego kierowcy, ale też wystawiają akceptowane przez wszystkich pracodawców i wszystkie instytucje orzeczenia lekarskie umożliwiające uzyskanie lub przedłużenie prawa do wykonywania zawodu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Inne popularne: