Wyniki Narodowego Auto Testu 2024 ukazują preferencje i tendencje wśród polskich kierowców
Redakcja „Auto Świat” po raz kolejny przeprowadziła coroczne badanie opinii polskich kierowców w ramach Narodowego Auto Testu. Ta prestiżowa inicjatywa, realizowana od 2005 roku, gromadzi cenne informacje na temat zadowolenia użytkowników z posiadanych pojazdów oraz stanu infrastruktury drogowej. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 18,6 tys. osób, co czyni to badanie jednym z największych w Polsce. Jakie wnioski płyną z analizowanych danych?
Preferencje motoryzacyjne Polaków
Jednym z kluczowych elementów badania była analiza marek samochodowych posiadanych przez uczestników. Z zestawienia wynika, że liderem wśród najczęściej wybieranych marek jest Toyota, która z dużą przewagą zajmuje pierwsze miejsce. W czołowej dziesiątce znalazło się aż pięć niemieckich marek, takich jak Opel, Volkswagen, Audi, Mercedes i BMW. Na uwagę zasługuje również fakt, że wśród właścicieli pojazdów zdobnych, samochód z rocznika 2024 posiada jedynie 2 proc. respondujących.
Przebiegi oraz rodzaje nadwozi
Badanie ujawnia, że hatchback jest najpopularniejszym rodzajem nadwozia w Polsce, z 25% udziałem wśród uczestników. Na drugim miejscu znalazły się SUV-y i crossovery, które osiągnęły wyraźny wzrost popularności, jednak pozostają w cieniu hatchbacków. Dodatkowo, jedynie co 63. kierowca jeździ samochodem o przebiegu przekraczającym pół miliona kilometrów, co wskazuje na względnie młody stan pojazdów na polskich drogach.
Preferencje dotyczące napędu
Pojazdy z silnikami benzynowymi dominują w wyborach Polaków, co potwierdza Narodowy Auto Test 2024, w którym aż 65,9% respondentów korzysta z ręcznych skrzyń biegów. Z kolei auta elektryczne cieszą się minimalnym zainteresowaniem, przyciągając zaledwie 1% ankietowanych, co jest wyraźnym sygnałem powolnej adaptacji do nowych technologii w motoryzacji.
Wnioski płynące z Narodowego Auto Testu 2024 wskazują na silne preferencje polskich kierowców w kierunku tradycyjnych napędów oraz modeli samochodów, co w obliczu światowych trendów stanowi interesujący kontrast. Jeszcze ciekawiej zapowiada się przyszłość, gdyż zmiany w branży motoryzacyjnej mogą wpłynąć na polski rynek w nieodległej przyszłości.