Wkrótce zamknięcie tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich. GDDKiA planuje objazdy

W czwartek, 8 maja, kierowcy podróżujący Zakopianką powinni być przygotowani na istotne utrudnienia w ruchu drogowym.

Kacper Michna z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosił, że w tym dniu odbędą się ćwiczenia służb ratowniczych w tunelu na Zakopiance, znajdującym się pod Luboniem Małym. Z tego powodu, od godziny 7:45 do około 14:00, wjazd do tunelu oraz fragment trasy S7 pomiędzy węzłami Lubień i Skomielna Biała zostanie wstrzymany.

W czasie zamknięcia tunelu, kierowcy zostaną skierowani na objazd – z węzła Lubień drogą wojewódzką nr 968 do Mszany Dolnej, a następnie drogą krajową nr 28 do węzła Skomielna Biała. Ruchem na skrzyżowaniach w Mszanie Dolnej i Skomielnej Białej będzie kierować policja. Samo ćwiczenie służb ratowniczych planowane jest na godzinę 9:30.

Od momentu otwarcia tunelu pod Luboniem Małym, które miało miejsce w listopadzie 2022 roku, obiekt ten stał się niezwykle popularny wśród kierowców. Z danych wynika, że przejechało nim dotychczas ponad 20 milionów pojazdów, a podczas tegorocznej majówki zarejestrowano rekordową liczbę 42 tysięcy aut w jednym dniu, co miało miejsce 1 maja.

Tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Warto zaznaczyć, że tunel, im. Marii i Lecha Kaczyńskich, ma długość 2058 m i stanowi istotny element zakopianki oraz trasy S7. Budowa tego obiektu kosztowała prawie miliard złotych. Dzięki oddaniu do użytku tunelu, czas przejazdu na odcinku pomiędzy Lubniem a Rabką-Zdrój znacznie się skrócił. W porównaniu do wcześniejszych lat, gdzie pokonanie około 16 km trwało średnio 15 minut, z nowym tunelem ten czas uległ niemalże połowemu skróceniu.

W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, a na całym jego odcinku zainstalowany jest odcinkowy pomiar prędkości. Tunel, podzielony na dwie komory, oferuje możliwość uzyskania trzeciego pasa ruchu w przyszłości, a także został wyposażony w liczne systemy bezpieczeństwa, w tym szerokie drogi ewakuacyjne oraz nisze alarmowe co 86 m.

Inwestycja została także wzbogacona o dwa budynki techniczne oraz Centrum Zarządzania Tunelem, które zapewnia całodobowy nadzór nad ruchem i bezpieczeństwem w tunelu.

Źródło: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/tunel-za-miliard-do-zamkniecia-tak-chodzi-o-ten-tunel-i-to-juz-pojutrze/npwvfwh

Inne popularne: