Ostrzeżenia przed fałszywymi ogłoszeniami o sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w Warszawie
Warszawski Transport Publiczny (WTP) wystosował ważne ostrzeżenie do mieszkańców stolicy w związku z pojawieniem się fałszywych ogłoszeń dotyczących zakupu biletów długookresowych. W mediach społecznościowych zaczęły znikać posty, które rzekomo oferują możliwość nabycia tych biletów w promocyjnych cenach, a nawet za darmo.
Fałszywe profil i atrakcyjne oferty
WTP zwraca uwagę, że najczęściej są to sponsorowane posty publikowane z kont podszywających się pod transport publiczny w Warszawie. Na ich grafikach pojawia się nie tylko logo WTP, znane jako „tetka”, ale także loga operatorów transportu. Mimo atrakcyjnych treści, zawierających oferty wydają się nierealne, co ma zmylić potencjalnych nabywców biletów.
Bezpieczeństwo zakupów online
Przedstawiciele WTP informują, że żadna z takich akcji nie jest prowadzona przez ich organizację. Ceny biletów są ustalamy na podstawie uchwały Rady Miasta st. Warszawy i nie mogą być sprzedawane w innym zakresie finansowym. Apelują, aby nie klikać w żadne linki umieszczone w podejrzanych postach, które mogą prowadzić do prób wyłudzenia pieniędzy.
Fałszywe mandaty jako nowa forma oszustwa
Nie tylko w internecie pojawiają się próby oszustw. W ostatnim czasie zaobserwowano, że przestępcy wyłudzają pieniądze od kierowców przy użyciu fałszywych mandatów. Wydruki z otwartymi kontami mogą być umieszczane pod wycieraczkami samochodów, a na nich znajdować się logo Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz wezwania do zapłaty za rzekome wykroczenia parkingowe. Co więcej, na takich dokumentach kryje się kod QR, który przekierowuje na fałszywe strony internetowe, mogące zbierać dane osobowe lub finansowe ofiar.
Jak chronić się przed oszustwami?
Ważne jest, aby pamiętać, że mandaty karne są wystawiane wyłącznie po zidentyfikowaniu sprawcy wykroczenia, a Policja czy Straż Miejska nie mogą domagać się płatności bezpośrednio poprzez kody QR czy dedykowane witryny. Wszystkie tego typu próby należy ignorować i natychmiast wyrzucać podejrzane dokumenty.
Warszawski Transport Publiczny oraz władze lokalne konsekwentnie monitorują sytuację i podejmują działania, aby ukrócić te nielegalne praktyki. Użytkownicy komunikacji miejskiej powinni być czujni i zgłaszać wszelkie podejrzane sytuacje odpowiednim służbom.