Twórcy Need for Speed Underground: „Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co stworzyliśmy”

Historia Need For Speed: 30 lat w świecie wyścigów i motoryzacyjnej kultury

Need For Speed, ikoniczna seria gier wyścigowych, obchodzi właśnie swoje trzydziestolecie. Od momentu wydania pierwszej części w 1994 roku, seria przeszła niesamowitą ewolucję, dostosowując się do zmieniających się oczekiwań graczy i trendów w motoryzacji. Z 150 milionami sprzedanych egzemplarzy, twórcy serii zastanawiają się, co tak naprawdę oznacza przynależność do tego uniwersum.

Trzy kluczowe elementy

W rozmowach z deweloperami staje się oczywiste, że istotą Need For Speed są tzw. „trzy C”: kontekst, personalizacja i konsekwencja. John Stanely, dyrektor kreatywny najnowszej części – Need For Speed Unbound, podkreśla, że każdy wyścig w grze ma swoje uzasadnienie. „Dlaczego transportujesz ten samochód z punktu A do B? Dlaczego upgradować auto z klasy B do A?” – te pytania nadają kontekst działaniom gracza, co czyni grę bardziej autentyczną.

Personalizacja, która z początku ograniczała się jedynie do zmiany koloru pojazdu, obecnie przekształciła się w mnie rozbudowany system, umożliwiający tworzenie unikatowych pojazdów, które mogłyby z powodzeniem zająć miejsce w galerii sztuki. Jak zauważają twórcy, „nie ma innych gier, które pozwalałyby na taką skalę personalizacji jak Need For Speed”.

Konsekwencja to kolejny element wyróżniający serię. Stawka za każdym wyścigiem rośnie, a gracze muszą podejmować strategiczne decyzje: czy zaryzykować wyścig, aby zdobyć nagrodę, jednocześnie narażając się na utratę zdobytej fortuny?

Ewolucja kultury motoryzacyjnej

Seria Need For Speed przeszła długą drogę, od prostych wyścigów z fikcyjnymi pojazdami, przez czasy kultury tuningu, aż po współczesne czasy, w których pojazdy są bardziej związane z popkulturą. Justin Wiebe, weteran EA, przypomina, jak kultura motoryzacyjna zmieniała się na przestrzeni lat: „Wszystkie te wspaniałe filmy z lat 70. pokazywały niesamowite egzotyczne samochody, a dzieci marzyły, by jeździć Ferrari. Później nastał czas tuningu i stawiania na personalizację.”

Nie można jednak zapominać o trudnych momentach, które dotknęły serię. Deweloperzy przyznają, że czasami produkcje traciły swoją świeżość, powtarzając, co już zostało zrealizowane w przeszłości. Kluczem do sukcesu było powracanie do korzeni, czyli łatwej dostępności i przyjemności z grania.

Złoty wiek z Need For Speed

Wielu fanów serii za złoty okres uważa lata od Underground do Most Wanted, kiedy to gra łączyła różnorodną muzykę, emocje i szybką jazdę. „Byliśmy pionierami, wprowadzając drag racing i drift racing, co stanowiło nowa jakość w rozgrywce” – mówi Wiebe. Te innowacje sprawiły, że gry były świeże i emocjonujące.

Need For Speed nie zamierza jednak spocząć na laurach. Zbliżające się wydanie Vol. 9 dla Need For Speed Unbound, które oferuje nowe treści, w tym motocykle, jest dowodem na to, że seria wciąż ma wiele do zaoferowania fanom motoryzacji i gier wyścigowych. Przyszłość wydaje się obiecująca, a twórcy nieustannie ewoluują, by zaspokoić zmieniające się potrzeby graczy.

Źródło: https://www.topgear.com/car-news/gaming/need-speed-underground-developer-we-didnt-know-what-we-had

Inne popularne: