Służby Celne zarekwirowały ładunek wart 12 mln zł przemycany w zbiornikach LPG

Walka z przemytem gazów chłodniczych na Podkarpaciu nabiera tempa

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej po raz kolejny udowodnili swoją skuteczność w walce z przemytem nielegalnych substancji. Tym razem zatrzymali 40 kg nielegalnego czynnika chłodniczego, ukrytego w butli LPG. To kolejny krok Służby Celno-Skarbowej w stronę eliminacji przestępczego obiegu gazów chłodniczych w regionie, gdzie tylko w bieżącym roku zarejestrowano już blisko 550 kg nielegalnych substancji.

Na polsko-ukraińskiej granicy wielokrotnie dochodziło do podobnych incydentów, kiedy to funkcjonariusze odkrywali czynniki chłodnicze transportowane w zbiornikach przeznaczonych do gazu LPG. W wyniku ostatniej interwencji, ukraiński kierowca pojazdu marki Volkswagen został objęty postępowaniem karnym skarbowym. Dodatkowo, zabezpieczono samochód oraz kwotę 3 tysięcy złotych na poczet przyszłej kary grzywny.

Międzynarodowe działania celno-skarbowe

Operacje związane z likwidacją nielegalnego obrotu gazem chłodniczym prowadzone są również na szerszą skalę wewnątrz kraju. W ramach międzynarodowej akcji, wspieranej przez OLAF, Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu przeprowadził przeszukania, które zaowocowały przechwyceniem 60 ton gazu chłodniczego o wartości rynkowej sięgającej 12 milionów złotych. Zabezpieczono nie tylko gaz, ale także sprzęt, puste butle oraz dokumentację księgową, a także pojazdy służące do transportu nielegalnych towarów.

Regulacje dotyczące obrotu gazem chłodniczym

Nielegalny handel gazem chłodniczym stwarza poważne zagrożenie dla rynku, ponieważ wymaga on spełnienia wielu formalnych wymogów prawnych. Osoby zajmujące się handlem tymi substancjami muszą posiadać specjalne pozwoleń oraz kontyngentów, a także uiścić cło i VAT. Przemytnicy, łamiąc te regulacje, wprowadzają substancje na czarny rynek, co skutkuje narażeniem na straty zarówno budżetu państwa, jak i zanieczyszczeniem środowiska.

W wyniku prowadzonych działań, zatrzymano dwóch obywateli – Polaka i Ukraińca – którzy usłyszeli zarzuty dotyczące przestępstw skarbowych. Sprawa jest w toku, a nadzór nad nią sprawuje Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu, działający pod protektoratem Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. Akcje tego typu stanowią ważny element w walce z nielegalnym obrotem substancjami chemicznymi, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i ochronę dla obywateli.

Źródło: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/sluzby-celne-przechwycily-nielegalny-gaz-chlodniczy-jest-warty-ok-12-mln-zl/nr80ytg

Inne popularne: