W Płocku mieszkańcy z niepokojem obserwują zjawisko wielkich płomieni nad rafinerią Orlenu, które pojawiły się w miniony weekend. Tego typu sytuacje, choć zrozumiałe w kontekście technologii przetwarzania gazów, wywołują niepokój wśród lokalnej społeczności, zwłaszcza gdy intensywność płomieni jest tak znaczna.
Płomień tzw. pochodni nad rafinerią w Płocku był widoczny z kilkudziesięciu kilometrów, co przyciągnęło uwagę wielu mieszkańców, nie tylko samego Płocka, ale również osób z Włocławka i okolic. PKN Orlen, operator zakładu, w oficjalnym komunikacie wyjaśnił, że nadmierne płomienie są wynikiem „zaburzenia procesu technologicznego”, które nastąpiło w piątek, 3 grudnia. Płonie gaz, aby zapobiec niekontrolowanemu wzrostowi ciśnienia oraz uwolnieniu palnych gazów do atmosfery, co jest standardową procedurą bezpieczeństwa w tego typu zakładach.
Przyczyny zjawiska
Rafinerie mają kilka pochodni gazowych, które są używane głównie w sytuacjach awaryjnych. Na świat ujawniono informacje o dużej intensywności płomienia, który nie był widywany w takiej formie od lat. Mimo że tego rodzaju zjawiska są normą w branży, niepokój społeczności lokalnej jest zrozumiały, zwłaszcza gdy widoczna jest jasna łuna płomieni w piątkowy i sobotni wieczór.
Reakcja PKN Orlen
W odpowiedzi na zaniepokojenie mieszkańców, PKN Orlen zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą odpowiednich służb. W komunikacie czytamy, że „płomień o różnym stopniu intensywności będzie widoczny w ciągu najbliższych dni”, co wskazuje na trwające działania mające na celu normalizację sytuacji. Spółka zadeklarowała również, że wszelkie działania związane z prowadzeniem procesu będą realizowane z dbałością o środowisko.
Bezpieczeństwo i transparentność
Mimo intensywności płomieni, dane ze stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza wskazują, że nie doszło do przekroczeń norm bezpieczeństwa. Mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić dane pomiarowe, które są publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Orlen podkreśla, że zgodnie z procedurami, sytuacja jest pod stałym nadzorem, a bezpieczeństwo procesu technologicznego pozostaje priorytetem działania zakładu.
Pomimo zjawisk, które mogą budzić obawy, PKN Orlen zapewnia o pełnej kontroli nad sytuacją i bezpieczeństwie operacyjnym, co ma na celu minimalizację potencjalnych negatywnych konsekwencji dla mieszkańców i środowiska.