Nowe przepisy motoryzacyjne w Polsce – co musisz wiedzieć?
Przepisy dotyczące motoryzacji w Polsce zmieniają się dynamicznie, co stawia przed kierowcami konieczność dostosowywania się do nowych regulacji. W roku 2024 w życie wchodzi szereg istotnych zmian, które będą miały wpływ na właścicieli pojazdów, zarówno prywatnych, jak i firmowych. Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi przepisami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i wysokich kar.
Rejestracja auta w terminie – nowe kary
Od 1 stycznia 2024 roku nabywcy używanych aut zobowiązani są do ich rejestracji w ciągu 30 dni. Choć wcześniejsze przepisy również nakładały podobny obowiązek, kary za jego złamanie były niewielkie. Teraz jednak, niedotrzymanie 30-dniowego terminu pociąga za sobą karę w wysokości 500 zł. Jeśli z kolei auto nie zostanie przerejestrowane w ciągu 180 dni, właściciel będzie musiał zapłacić 1000 zł. Właściciele firm mają więcej czasu na przerejestrowanie pojazdu – 90 dni, ale również w ich przypadku kary są wyższe.
Obowiązkowa konfiskata w przypadku nietrzeźwości
Kolejna znacząca zmiana dotyczy przepisów związanych z alkoholem we krwi kierowcy. Od marca 2024 roku wprowadzono obligatoryjną konfiskatę pojazdu w przypadku kierowców z poziomem alkoholu powyżej 1,5 promila. Jeżeli kierowca spowoduje wypadek mając więcej niż 1 promil, konfiskata również będzie obligatoryjna. Wysokość kary dla kierowców prowadzących pojazdy niebędące ich własnością również wzrasta, bowiem zamiast konfiskaty, będą oni zobowiązani do zapłaty kary finansowej odpowiadającej wartości pojazdu.
Automatyczne przywracanie prawa jazdy
W świetle nowych przepisów, do 10 września 2024 roku kierowcy, którym wygasła kara zatrzymania prawa jazdy, musieli składać wniosek o jego zwrot. Od września 2024 roku, w przypadku przekroczenia limitu punktów karnych lub jazdy pod wpływem alkoholu, prawo jazdy będzie automatycznie zwracane, co z pewnością uprości proces odzyskiwania dokumentu.
Prawo jazdy dla kierowców taksówek i przewozów aplikacyjnych
Wzmożone regulacje dotyczą także kierowców taksówek oraz usług przewozowych takich jak Uber czy Bolt. Od 17 czerwca 2024 r. wszyscy kierowcy muszą posiadać polskie prawo jazdy. Ponadto przedsiębiorcy zajmujący się przewozem osób są zobowiązani do weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w transporcie.
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach
Nowa Ustawa o Elektromobilności wprowadza również Strefy Czystego Transportu. W Warszawie obowiązują już przepisy ograniczające wjazd do centrum dla starszych pojazdów spalinowych. Od lipca 2024 roku zacznie obowiązywać system automatycznego rozpoznawania samochodów spełniających wymogi czystości powietrza. W przyszłości planowane są kolejne strefy, co nawiązuje do działań mających na celu poprawę jakości powietrza w dużych miastach.
Przegląd i weryfikacja Centralnej Ewidencji Pojazdów
Zakończenie uprzątania Centralnej Ewidencji Pojazdów z dnia 10 czerwca 2024 roku oznacza usunięcie milionów pojazdów, które od lat nie były używane. Pojazdy, które były zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku i przez ostatnie 10 lat nie były ubezpieczane, zostały usunięte. Warto dodać, że istnieje możliwość przywrócenia pojazdu do ewidencji, co wymaga jednak przeprowadzenia przeglądu oraz opłacenia OC.
Podsumowując, wprowadzane zmiany w przepisach motoryzacyjnych w Polsce niosą ze sobą wiele konsekwencji dla kierowców. Zrozumienie i dostosowanie się do nowych regulacji jest kluczowe, aby uniknąć kar i nieprzyjemnych sytuacji na drodze.